Blip
Dum spiro, spero
Inte för att vara sån nu, men den där kedjan ser inte ut att vara allt för besvärlig att ta sej igenom med en ordentlig bultsax. Men givetvis fördröjer den ju arbetet med att få iväg hojarna en stund.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Matthew skrev:Tur att man bor i hus och har garaget bredvid. Innanför husdörren sover oxå en stor Schäfer som hör det mesta![]()
honom släpper jag gladeligen ut om han börja skälla mitt inatten!

min hoj var uppdelad på 100-200kvm i en maskin hall... startade inte och var allmänt nedplockad! men det hindra dem inte för det minsta!bebbe skrev:Om du vill vara säker så kan du ju alltid plocka ner dom efter varje gång du har kört och lägga alla delar på olika ställen. Skulle ju vara själva fan om någon lyckade stjäla hojarna då![]()
kajlyl skrev:Hoppas jag inte skrämmer dig nu, men en kompis morbror bor i samma by där H-A(kan ha varigt Bandidos?) hade sitt huvud fäste.
Han hade köpt en HD minns inte hur gammal men över 50år och sen totalrenoverat den... uppskattat värde minst 200-300k!
Efter som det är en unik hoj som inte går att ersätta så gjöt han fyra fästen i garagets cement golv. ner i dem satte han två ordentliga järnbyglar som gick över hojen, och gjorde den omöjlig att rubba!
När han kom ut en morgon så stog hojjen brevid byglarna och med en lapp på tanken där det stog nått i stil med "Vi kan tar den om vi vill, men du kan vara lugn, du har vårt skydd /H-A"
De ni!!![]()
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |