Marc Ristori, rullstol och motocross?

Fantastiskt med människor som håller modet uppe på det viset.:Bugar:tummenupp
 
Det ger en känsla av att om man nu skulle ha så otur att skada ryggen så är det inte kört iaf.
 
Man ska aldrig sluta leva ut sina drömmar sålänge man lever, all respekt åt Ristori

Bifogar även en bild på min lillebror 2 år efter bilolyckan med sin dröm förverkligad
 

Bifogat

  • 198761_10150145186250339_558075338_8780832_218752_n.jpg
    198761_10150145186250339_558075338_8780832_218752_n.jpg
    103.5 KB · Visningar: 237
Grymt kul att se människor med så svåra handikapp lyckas med sådana bedrifter, dom måste vara grymt starka i psyket som inte ser förhinder,bara möjligheter
Mycket starkt gjort att inte tappa tron :Bugar
 
Motocross kör man främst med benen och ganska lite med armarn så jag ser faktiskt ingen mening med att hoppa upp på en crosshoj utan ben.

Pokalerna i bakgrunden talar sitt tydliga språk över vilken nivå Ristori tidigare haft så jag undrar jag hur road han egentligen är av att glida runt med skitmjuk fjädring för att skydda ryggen och inte kunna köra på riktigt? Ungefär som att Schumacher efter en skada skulle bli placerad i en F1-bil med 50cc mopedmotor. Jag gissar att det är andra i Ristoris omgivning som arrangerat upp detta, välvilliga vänner eller nåt sponsorspektakel.

Om jag blev benförlamad skulle jag byta sport direkt och aldrig mer tänka tanken att åka cross. Möjligen skulle jag kanske försöka mig på roadracing men mer troligt någon slags bilracing.

Det här gillar jag mer
http://www.youtube.com/watch?v=CzF96izL-tI
Finns fler sådana exempel.

Eller killen som kör trial med bara ett ben men jag hittar inte den länken nu. Dom har fortfarande kvar vissa förutsättningar för riktig åkning.

Jag vet att jag kommer få mothugg för detta inlägg men tyvärr att åka cross sittande är ett nöje jag hellre är utan än att utsätta mig för.
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top