Mappa GSXR 1000 K8 Via ECU?

Markom

Medlem
Gick med
30 Jan 2011
Ort
Malmö
Hoj
Hayabusa, 1999
Hej och Gud Jul på alla Sporthojjare!:rock

Som topic lyder funderar jag på om det finns någon inom duktig tuner som kan mappa om hojen via original ECU?

Tänkte skicka iväg min ECU för att flashas och tänker då få hojen mappad sedan via ECU och med trycksatt luftburk, några tips?

Bor i Södra delen av Sverige så att åka över till DK är inga konstigheter så länge det är en duktig person! :)

/Marko
 
Hej och Gud Jul på alla Sporthojjare!:rock

Som topic lyder funderar jag på om det finns någon inom duktig tuner som kan mappa om hojen via original ECU?

Tänkte skicka iväg min ECU för att flashas och tänker då få hojen mappad sedan via ECU och med trycksatt luftburk, några tips?

Bor i Södra delen av Sverige så att åka över till DK är inga konstigheter så länge det är en duktig person! :)

/Marko

Är tanken att få den bänkad samtidigt då eller bara få ecun flashad med en map?

vad vill du få ut av mappen?



Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Hej,

Tanken är att få till en mapp till min flashade ECU och ställa in timingen för QS.
Vill att hojen ska vara så "ridable" det bara går, jagar inte effektsiffror på en dyno utan vill ha en hoj som fungerar att köra en längre europa resa med, bandagar och nyttja på landsvägarna.
 
jag har flashad ecu på min k7''Yamahacenter Helsingborg Glend Verkstan skickade den till USA tror det var för 5år sen
100% Trotel på gasen i 1,2,3-växel Varvstoppet flyttat 500 varv mer osv,..
jag hade Powecomander 3 först bytande till 5,ans powercomander
poercomanders Qvickshift är mycket ryckig och svår att ställa in
bytade ut till BAZZAZ hela kabelhärvan och Qvickshifter åxå fungerar perfekt
jag kan sjustera Antispinsystemet på styret med knapp reglerbar 10 olika lägen så man inte får släpp på bakhjulet om man inte vill
jag har komplett 5 powercomander om du vill prova
Priset kan vi komma överens om på grejerna om du vill ha dom hör av dig till mig i så fall Tel: 070 44 61 368
jag har väldigt mycket grejer till K7-K8' som reservdelar får inte plats och skriva allt jag har
 
K8 är ju direkt flashbar i ECU men detta är så bökigt att det är inget man gör live i bänken. Utan är man inte nöjd med en från-hyllan-mapp så flashar man ECU+monterar powercommander, kör i bänk och justerar i PC som därefter konverteras till en mapp som läggs över i din ECU. Plockar bort PC. Klar!

För mycket jobb för den som gatkör en standardcykel i min mening.
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top