Manifestation på Anderstorp Raceway!

Nr:18

Snabbare än Don Queer
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Oskarström
Hoj
GSXR 1000
Lördagen den 23 januari har Anderstorp Samhällsförening en manifestation för att visa politiker och media det stora stöd som motorbanan har. Man kommer kl 13.00 att inleda en kortege runt banan i 30 km/h, där man har som mål att få in 500 bilar på banan samtidigt. TV, tidningar och radio är inbjudna för att dokumentera evenemanget. Hjälp till att överträffa målsättningen om 500 bilar! Sprid detta till alla som kan tänkas ta sej till Anderstorp och köra några varv, till stöd för motorbanans överlevnad! Det kostar inget att vara med och hjälpa till!

Glöm inte bort att skriva på uppropet, snart 6000 underskrifter! http://upprop.nu/ZHNC
 
Fantastiskt kul att se att vi nu är uppe i 6821 namn på uppropet! Om bara en tredjedel av dessa kommer på manifestationen blir det succé!
 
Skall verkligen försöka att komma!!! Gör inget om man kommer med flera bilar, va?
 
Bra iniativ. Visste inte ens att de var snack om att lägga ner a-torp?
Jag skriver under såklart men kommer inte kunna vara där. E ju en bit från stockholm..
 
Kommer, bara för att kunna säga i efterhand att man lagt några varv på Anderstorp med vår Clio :tummenupp
/Per
 
Fantastiskt kul att se att vi nu är uppe i 6821 namn på uppropet! Om bara en tredjedel av dessa kommer på manifestationen blir det succé!


Säkert en del som skrivit på som tycker det är bra med motorsport anläggningar och evenemang i Sverige men som inte bor i närheten av Anderstorp och inte kommer att komma.

Säkert några tramsunderskrifter också (Det är ju trotts allt Internet :rolleyes:).

Du får nog vara glad om en tiondel kommer. Fast nu med över 9000 underskrifter så hade en tiondel inte varit så illa.



Efter att ha kollat på eniro så ser jag att jag faktiskt inte har såå långt dit (Nennesmovägen, ANDERSTORP, GISLAVED).
Om man hade varit välkommen med hoj och du hade kunnat garantera minst 15 grader (plusgrader :gnissla) så hade jag faktiskt kunna åka dit.
 
Fan jobbar. Hade mer än gärna dykt upp.

Det får inte hända att de lägger ner en bana till i sverige.
 
Kanon att du slåss för banan Stefan, och helt underbart att byggden verkar stå upp för den också! :Bugar Tyvärr bor jag lite för långt bort för att det ska vara mödan värt att komma (lathet kanske, men 90 mil är 90 mil, må jag inte behöva ångra det!), men jag pushar på alla jag kan för att dom ska skriva på för banan istället :)

Edit: Nu har jag mailat ut till hojklubben om det här också!
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
Gotland Ring Bike Week 2026, Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!

Packa hojen, damma av hjälm...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Ny Retro Ducati till 100-årsjubileumet?

Rykten om nya klassiska Duc...

Back
Top