Man rev huvudet av Hitler

  • Thread starter Thread starter KGK
  • Start date Start date

KGK

1200
Gick med
1 Jan 2006
Ort
fjollträsk
Hoj
KGK
En vaxdocka verkar vara för mycket för en del.

hitler_web.jpg


Vax-Hitler på nyöppnade Madame Tussaud's i Berlin klarade sig inte länge utan skador. Redan på lördagen, på öppningsdagen, slet en man huvudet av den kontroversiella vaxdockan.

Tysk polis kunde gripa en 41-årig man strax efter protestaktionen, skriver Reuters. Mannen, muséets andra besökare någonsin, hoppade över Hitlers skrivbord och slet huvudet av dockan. En av de anställda på muséet försökte stoppa 41-åringen men blev nedslagen istället.

- Han ville protesterna mot att Hitlerdockan visas, sade polistalesmannen Uwe Kozelnick, enligt AFP.

Adolf Hitlers vaxdocka har väckt starka känslor i Tyskland, så pass att lördagens öppning av Madame Tussaud's hamnat i skymundan av diktatorn.

25 personer jobbade i ungefär fyra månader med vaxdockan. Cirka 2000 fotografier och annat arkivmaterial användes för att få till rätt utseende. Hur mycket det kostar att laga dockan kunde museipersonalen inte svara på, men vissa figurer kostar runt 200.000 Euro att tillverka.

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=148&a=801534&rss=2216
 
Är ju en del av tysklands historia och det är väl ganska svårt att både förneka och komma ifrån så varför inte ha en vaxdocka av honom där på display.

Inget fel i det enligt mig men jobbig situation dock.
 
Det borde väl någon smart människa ha kunnat räkna ut innan, så de kunnat glasa in hitler från början. Knappast någon skräll att det skulle hända.
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top