Manöverbanorna

Ares

Ny medlem
Gick med
27 Aug 2006
Ort
Nässjö
Hoj
Speed Triple -09
Ändrar vv.uppkörnings ansvarige konbanan ofta eller hur funkar det?

Jag har chans att se manöverbanan dagen innan min uppkörning, är det då troligt att konerna kommer att flyttas om ifall jag har uppkörningen 13.15 dagen efter?

På så sätt skulle man kunna vara mera inställd och koncentrerad på annat viktigt
 
Ares skrev:
2439985 Ändrar vv.uppkörnings ansvarige konbanan ofta eller hur funkar det?

Jag har chans att se manöverbanan dagen innan min uppkörning, är det då troligt att konerna kommer att flyttas om ifall jag har uppkörningen 13.15 dagen efter?

På så sätt skulle man kunna vara mera inställd och koncentrerad på annat viktigt
Vad sägs om att träna så du klarar det oavsett vilken bana han sätter upp?
 
När jag körde upp så körde dom förmiddagsgruppen på den banan som stod och bytte till den andra banan till nästa grupp så att säga. Han gör ju hur han vill.
 
Det finns 4 "olika" banor... eller igentligen 2. Den ena ska du köra slalom genom hela skiten, vända runt en kon och sen slalom tillbaka. Den andra ska du köra på höger eller vänster (de varierar sig) sida om konerna, göra en undanmanöver i mitten, och sen vända o köra slalom tillbaka. Det ända de varierar på banorna är en liten undanmanöver som antingen blir höger (som jag själv föredrar) eller vänster.
Hur som helst så kuggade jag på bromsningarna... Låste bakhjulet 2 gånger och blev kuggad :(

Lycka till! :)

-Edit-
Såg nu i efterhand att mitt svar var skitkasst. I princip så kan han ändra banan femtioelva gånger innan du kör. Han kan ändra den när han vill. När jag körde upp så fick vi dra lott om vilka banor vi skulle köra.
 
Last edited:
ok tack för alla svar, det verkar variera lite från ställe till ställe.

När min granne körde upp fick alla köra samma banor, så den som körde sist fick ju se allt och kunde studera dem lite nogrannare även om man ska kunna dom ändå

det gör nog att det känns lite tryggare :)
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top