Majoriteten har fått sänkt försäkring

jaha.. men ja kommer att få höjd, de sa dom då när ja ringde.. men de va för tidigt att tala om nu med hur mkt..
eftersom ja har förfallodag sista juli... men att den skulle höjas va helt klart...
 
ambulans skrev:

Lyckas man sänka sin försäkring betalade man för mycket innan och var inte tillräckligt vaken med att ringa runt till bolagen för att få den lägsta premien.

Jag åker i en Alfa Romeo V6 från 1987 som bil och den är inte poppis hos FB, jag får ringa runt varje j-a år och kolla bolagen som är billigast. Senaste åren har jag bytt bolag varje år då dem höjer olika mycket aldrig betalat mindre än året innan ngn gång.

Betalar ca 100:-/mån mer på bilen än vad jag skulle få göra för en Gixxer 750R från 1992, båda helår/halvförsäkring. :confused:

Har aldrig krockat sen körkortstagandet (bil 1989, hoj 2002) ett bilinbrott bara.
 
IF höjde min försäkring med 2000kr så jag bytte till Läns (Yamaha PowerInsurance) och fick en 2000kr lägre än förra året. :)
:)
 
Själv så hörde man röster ifrån bolaget om att det skulle blir stora förändringar inför denna säsongen.
Svettades tills vi fick den nya premien; från 2800 hel/halv --> 2100 hel/halv på vägbågen :crash :bow :crash
 
Nyheter
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

Back
Top