Lunda

Status
Ej öppen för fler svar.
Henkka skrev:
Hur kan jag ha legat för nära mittlinjen? Jag hade ju bilen framförs regskylt framför nosen och Krugers hoj fick ju plats bredvid mig, alltså måste jag ha legat i mitten! Det jag inte förstår är att varför ni inte kunnat ligga bakom och väntat på fritt i stället för att buffla och vinka vilt bredvid mig... Dessutom kom ni upp så snabbt bredvid mig att jag först inte såg er. Ni kan ju inte begära att jag ska ha blicken HELA tiden bakåt, jag hade ju en hel hög otäcka plåtlådor framför att hålla koll på också! Det står även tydligt i lagboken att man inte får tvinga ut någon i vägrenen, eller kräva att få köra om i samma fil eller liknande! Och som sagt, jag hade verkligen ingen lust att ligga ute i den taskigt belagda vägkanten bara för att ni ska kunna ligga ett fordon längre fram i karavanen som var där. Det verkade ju inte vara något problem att bränna om sen i alla fall!

Ja ja, nu blev det som sagt större än var det var, men att beskylla mig för att göra fel när jag inte har gjort det! Där går gränsen!

/Henke

Problemet är inte att du gjort nåt fel enligt lagen, visst får du köra i hela ditt körfält och jag får inte tvinga dig åt sidan om man läser paragraferna men nu ska vi sluta vara paragrafryttare och TÄNKA lite istället. En övergripande regel som gäller över alla de där detaljbestämmelserna och som alltid gäller är att visa omdöme, använda sunt förnuft och underlätta för sina medtrafikanter så att inte farliga trafiksituaioner uppstår. Det är den biten du måste försöka ta till dig!

Åter igen har du alltså några sakfel i ditt inlägg. men det förstår man nog redan om man läser det jag skrev i mitt förra inlägg. Jag kom alltså inte upp jämsides med dig föränn efter att mötet passerat. Vi körde inte i 200+ utan makligt fortare än kön av andra fordon och det var en lång raka så du hade gått om tid att se oss i backspegeln (du verkar ha sånna om jag fattat det rätt) Det är inte du som ska bestämma att jag ska ligga bakom dig till du tillåter mig att köra om utan du ska placera dig så att jag kan göra det när jag vill. Eftersom vi hade passerat ett antal bilar med möte och fått plats så borde vi ha fått plats hur lätt som helst bredvid dig men som du la dig och vägrade flytta dig gick det inte. Sånt irriterar, och helt i onödan.

"Ni kan ju inte begära att jag ska ha blicken HELA tiden bakåt" skriver du. FEL IGEN, jo, jag begär att du ALLTID i varje ögonblick ska ha koll på allt som händer runt ditt fordon, du ska alltid ha koll i backspeglarna och anpassa dig till hur trafiken runt ikring ser ut. Sen verkar ju inte det där med att du först inte såg oss ha haft så stor betydelse heller för när jag låg bredvid å peka kan du ju inte gärna hävda att du inte såg mig och du gick ju fortfarande inte åt sidan!?


Ta till dig det här istället för att slå ifrån dig och bestämmt hävda att du aldrig gjort nåt fel nu!!
 
Tackar

För omtanke-det värmer :)

(Min lilla pärla var riktigt fin när det stog ståtligt på flaket :yoparty
brände lameller, hade problem med att få in trean sedan så var det klippt)
Kommer nog inte att sitta på två hjul på två veckor om jag har tur :( )

Men men kanon helg var det ju :tummenupp

Mc Gyver skrev:
Hoppas det löste sig för tjejjen med den gula BMW:n (den var ju riktigt läcker).
Det var tydligen pajad koppling :sjuk och hon satt och väntade på bärgning när vi åkte hem med brandbilen strax innan kl.17.
 
Men...

Det kanske är motor volymen som skall ökas :) Men all respekt för att du ställde upp :tummenupp

Min bumse är SJUK!!! :3freak

Bikerbitch skrev:
Det var Klösan som hade problem med hojen. Annars skulle hon ha rejsat med oss andra.

Djävlar vad stor man ser ut på hojen, dags o skaffa en större hoj :tummenupp
 
Och nu......
hoppas jag att inläggen kring händelsen mellan Kreuger och Henkka är slut
annars jänner jag att jag måste lägga mig i och det vill jag slippa.

//B
 
Status
Ej öppen för fler svar.
Nyheter
Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Back
Top