Luftsolenoider RS250 -98?

Andersson-

Ny medlem
Gick med
28 Jul 2008
Ort
Halmstad
Hoj
2st
Håller på att renovera en Aprilia rs 250 och såg att en luftsolenoid inte är inkopplad.Vad jag förstått det som är det pilot air solenoid som inte är inkopplad alls, nr:11 på bifogad bild.Ser heller inga lösa eller extra slangar så jag undrar om någon vet om den andvänds överhuvudtaget och vad den isåfall är till för.Har problem med att hojen gick snålt innan jag rev ner den fast förgasarna är kollade/rengjorda samt munstycke och nål är standard.
 

Bifogat

  • Luftsystem.jpg
    Luftsystem.jpg
    95.4 KB · Visningar: 92
Ja, den används. Den ska vara inkopplad enligt bild. Jag har sett flera där slangarna varit bortplockade utan att nipplarna i förgasarna varit pluggade. Då tjuvluftar det genom hålen. Solenoiderna ska öppna lite kors och tvärs för att släta ut effektleveransen i det lägre registret. www.rgv250.co.uk är din vän när det gäller sådant.
 
Ok, då vet jag det. Allt är inkopplat nu men via de 2 övriga solenoiderna så jag har inga nipplar den kan suga tjuvluft från.Har varit inne på det engelska forumet men hittade mest massa luddiga svar tyckte jag.
 
Nyheter
Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

Back
Top