'Luftning' av framgaffel??

Nailer

Surgubbe
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Älvsjö
Hoj
Ducati 900SS
Läste i nån tråd om att man borde lufta framgaffeln lite då och då på hojar med långslagig fjädring så sagt och gjort, idag lossade jag skruvarna på min lilla moppe. Förväntade mig en jättepust och oljestänk (tycker gaffeln har känts lite hård...) och det hände... Inget. Satte ner framhjulet på marken. Fortfarande inget. Jo, kanske en liiiten puff. Drog upp & satte ner igen. Fortfarande inget. Nu börjar man fundera på om det verkligen var rätt skruvar! Trycker ner gaffeln ca 5-10 cm och Jo! Nu pustar den till lite! Och sen när jag släpper upp... *suuuck* drog den in igen... Inte en droppe olja så långt ögat kunde nå. Så nu är frågorna följande:

1) Har jag inte kört tillräckligt långt (500 mil med relativt många stoppies)
2) Ska gaffeln tryckas ner tills ingen luft återstår eller
3) Har jag ingen olja i gaffeln?? :D

Gaffelbenen är snustorra, blanka och fina, packningarna ser också fräscha ut. Gör jag fel? Är jag dum? (det var en retorisk fråga) Har nån glömt fylla olja i gaffeln??

//Micke
 
Ibland pyser det, andra gånger inte... så är det bara. Hänger lite på om det hunnit utjämna trycket av sig själv eller om man nyss kört hårt (t.ex.).
 
Fan jag som tyckte jag låg på rätt hårt hem från jobbet... jaja :(
Det är väl bara att erkänna att man är en fegis :)
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top