Luft i en Öhlins styrdämpare

  • Thread starter Thread starter R1
  • Start date Start date

R1

Radical Riders
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Skåne så klart
Hoj
XSR900
Det verkar som jag har fått lite luft in i styrdämparen. Är där någon som har tips på vad man kan göra eller måste man lämna in den på renovering?

:confused:
 
Tänkte vara duktig och använda sökfunktionen för att se hur jag skulle göra för att själv byta oljan i min Öhlins styrdämpare.

Men med tanke på alla svaren som blev på denna fråga innan så verkade inte vara så många som vet hur man ska göra? Eller finns det någon nu som vet? Viscositet på oljan och om man luftar på nått speciellt sätt osv..
 
Olja använder du vanlig 5 w gaffelolja, så mycket vet jag. Det gör man iaf. på styrdämparna man har på mx/enduro hojarna. Fyller på med gaffelolja och juckar på den fram och tillbaka med öppet lock, sen när den går jämnt och fint och det inte kommer några bubblor, ska den vara luftad.

Luftningen på RR-styrdämparna har jag ingen anning om. Ring/maila Öhlins? Jag har för mig att de är rätt hjälpsamma på den punkten. Svarar på mail gör de till och med. =)
 
Nyheter
Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Back
Top