sgtpepper
Delivering excellence since 1974
Du blöde deutsch, du bißt ein dumkopf!Tysken skrev:Nja,,, jag är tveksam till det där motivet alltså... Makes me wanna![]()
Kan du inte fimpa dubbellyset helt?
Speed Triple är ingen Streetfighter![]()

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Du blöde deutsch, du bißt ein dumkopf!Tysken skrev:Nja,,, jag är tveksam till det där motivet alltså... Makes me wanna![]()
Kan du inte fimpa dubbellyset helt?
Speed Triple är ingen Streetfighter![]()
sgtpepper skrev:Du blöde deutsch, du bißt ein dumkopf!Dubbellyse rockar!
Wiseguy skrev:Nä, kommer inte fimpa dubbellyset helt.
Provade däremot förminska dom lite. Mindre Triumph stuk.
Vad tycks ?
Fast det ÄR ju fortfarande en Speed Triple, om än med små och fjantiga lyktor istället för manligt stora lyktor. Varje gång du ser loggan kommer du att känna ett sting av avund, "varför har inte jag en råball Speed Triple för?".Tysken skrev:Fan va bra! Nu ser den ju inte ut som den här smileyn längreOch fabriksfighterdragen är ju nästan utplånade
![]()
sgtpepper skrev:Fast det ÄR ju fortfarande en Speed Triple, om än med små och fjantiga lyktor istället för manligt stora lyktor. Varje gång du ser loggan kommer du att känna ett sting av avund, "varför har inte jag en råball Speed Triple för?".![]()
Vill man inte ha någon av dom så ger man helt enkelt fan i att rösta.Josafan skrev:Alternativet INGEN AV DOM finns inte!![]()
Wiseguy skrev:Vill man inte ha någon av dom så ger man helt enkelt fan i att rösta.![]()
Wiseguy skrev:Frågan är ifall vi får/vill ha "sporthoj.com" på ärmen.
Sporthoj.com ägs ju av Swedie och det är hans varumärke.
Dock så ser jag inga problem ifall det via sporthoj/Swedie trycks upp liknande tröjor för försäljning via forumet.
Så länge SF-logotypen inte använd av andra personer eller andra komersiella syften än just tröjor, T-shirts, jackor eller dylika klädesplagg.
Dock så skall copyrighten för logotypen till Streetfighters Sweden fortfarande tillhöra klubben/kompisföreningen Streetfighters Sweden.
SpoonMannen skrev:Jag har pratat med Swedie och han godkände att vi använder loggan på tröjorna. Menar du att Streetfighters Sweden är upptaget?
Wiseguy skrev:Vem tar hand om att trycka upp tröjor ?
Det är ju ett ganska stort jobb att fixa allt och skicka ut dom med post.
Skall vi ha tröjor, T-shirts, jackor eller vad ?
Skall trycket vara på ryggen eller ?
Wiseguy skrev:Jag var lite otydlig. Jag gör ett nytt försök.
Vi har ju skapat en logotype. Vi har upphovsrätten till logotypen.
Vi har inte upphovsrätt på orden "streetfighters Sweden". Vet inte om någon har det. Jag gjorde en sökning på PRV men ordet var inte upptaget.
Jag ser därmed inga juridiska problem att använda logotypen även om den innehåller orden "streetfighters Sweden".
Vem tar hand om att trycka upp tröjor ?
Det är ju ett ganska stort jobb att fixa allt och skicka ut dom med post.
Skall vi ha tröjor, T-shirts, jackor eller vad ?
Skall trycket vara på ryggen eller ?
Ett alternativ vore ju ifall Swedie himself tog på sig att ordna trycket i samband med trycket av dom vanliga sporthoj-tröjorna.
Då skulle man kunna ha försäljning av SF-tröjor genom sporthoj.
Sen om Swedie skulle tjäna en krona eller två per tröja gör inget för min del.
Det bjuder jag gärna på bara för att upprätthålla sporthoj.com.
Dom borde ju ändå bli billigare än sporthojströjorna eftersom vi bara har en färg och inget namn/citat-tryck på varje tröja.
Vad tycker ni ?
SpoonMannen skrev:Tycker vi kör på samma tröjor som SH men med vårt eget tryck och SH.com på högerarm.
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Richa blickar framåt mot 70 år i branschen
Bike var på plats på Richa ... |