Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Att ringa försäkringsbolaget och prata med en handläggare gällande bankörning är goddag yxskaft, du kan få vilket svar som helst.
Läs alla paragrafer själv i villkoren. Där kommer du troligen se att vagnskadan gäller med ökad självrisk eller inte alls. Vissa bolag godtar vagnskadan om du kan visa att körningen varit i utbildningssyfte, t.ex. kvällskörningar på Sviestad kan nog räknas dit.
Däremot kan inte bolagen friskriva sig från trafikdelen i villkoren då den är lagstadgad. Vad vi vet har inget bolag hittills vägrat ersättning för personskada eller till tredje part, och det finns ingen vägledande dom angående det här. Se'n vet man inte om något bolag kanske vill dra upp en skada i högre instanser för att få till ett prejudikat, men det kan nog vara vilket bolag som helst eller gemensamt.
Så, har du bara trafikförsäkring och original ljuddämpare är du välkommen!
. När jag skulle köra på mantorp som inte var en kurs eller kvällskörning bad jag dem för säkerhets skull svara via mail vad som gäller med. |
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
|
|
Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”
Harley‑Davidson drar igång ... |
|
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!
Fabio Di Giannantonio är fö... |
|
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!
Den 17 maj är det åter dags... |
|
|
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!
Foto: Karin Tornblom Pre... |