Livsfarligt tilltag från Vägverket..

Fick mail idag från VV.

From: <kundtjanst-vag@vv.se>
Sent: Monday, February 22, 2010 3:02 PM
To: XXXXXXXXXXX
Subject: Meddelande från Vägverket angående ditt ärende: Väg (VV0XXXXX)

Detta e-postmeddelande rör ett ärende du har registrerat hos Vägverket.


Hej!
Bakgrunden till försöket med räfflor i körfältsmitt är att E10 har varit olycksdrabbad och den åtgärd som i huvudsak valdes var räfflor i vägmitt som är en ganska vanlig åtgärd på vanliga tvåfältsvägar. Den aktuella sträckan mellan Avvakko och Skaulo var dock för smal för denna åtgärd och därför utfördes som ett försök räfflor i körfältsmitt. Inför försöket genomfördes dialoger med olika aktörer, bland annat med SMC nationellt. Innan utförandet genomfördes också körsimuleringar på VTI, Statens väg- och transportforskningsinstitut, som visade på positiva effekter. Körfältsräfflorna utfördes under hösten 2008 och utvärderingen genomfördes under 2009. Eftersom utvärderingen, som även omfattade intervjuer med MC-förare, visade att räfflor i körfältsmitt inte var en lämplig lösning för den här typen av väg, så har Vägverket beslutat att räfflorna ska tas bort under våren 2010.

Vi ber om ursäkt för den mycket långa handläggningstiden.



Om du vill svara på detta meddelande via e-post trycker du på "svara"-knappen. Det är viktigt att du inte ändrar i ämnesfältet för att ditt svar ska hamna rätt.

Med vänlig hälsning

Vägverket
Sektionen för vägutformning
www.vv.se
0771-119 119
 
herregud vad skönt att de tänkte till en gång till, det här bevisar på nytt att SMC har politisk påverkan på sådana här idiotiska beslut, även om jag sätter mig kritisk till att

"Inför försöket genomfördes dialoger med olika aktörer, bland annat med SMC nationellt.".

Jag har svårt att tro att SMC hade positiva tankar att förmedla om denna skitidé.

Vägverket hade en rutten idé, spenderade en hel del skattepengar på teststräckor, insåg därefter att idén sög ap-pung och drog tillbaks idén.

Verkligen fint sätt att spendera skattepengar på.

Hjulet snurrar men hamstern verkar vara död!

Rikspuckon VV. :dummer
 
Last edited:
Betänk bara att det är räfflorna mitt i körfältet dom har dragit tillbaka, inte räfflorna mitt i vägbanan!

Räfflorna vid mittlinjen kan man leva med.
Dock skulle detta ha införts skulle det blitt svårt att komma levande ur
1) vilken oväntad situation som hellst där detta finns.
2) regnskurar = vatten planing på framdäcket = bye bye liv

(lite hårddraget men hyffsat korrekt)

Så det är underbart att just denna ide har försunnit
 
Nyheter
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Back
Top