Liten smidig grussmiskare/lukta på blommorna-hoj

kjellper

pousseur
Gick med
13 Sep 2011
Ort
Västerås
Hoj
Triumph Street Triple Rx -15, Kawasaki KLX230 -20
Jag blev lite sugen på en hoj som man kan ta ut på slingriga grusvägar, skogsbilvägar och även lite överallt. Rena geggmoppar intresserar inte för ut i endurospåret ska jag inte.
Blev lite intresserad av KLX 250, de finns ju med insprutning från 2009 för inte så många pengar. Finns det några liknande maskiner man bör kolla på? Jag fattar att den inte kommer rulla till Mongoliet och tillbaka utan att knota men det spelar inte så stor roll.

Jag skulle nog egentligen klara mig på en 125:a men jag behöver kunna köra 100-vägar ibland och vill inte bli överkörd :död
 
mmm precis, jag hade nog köpt nån gammel 70/80 tals 250 till max 400cc å gjort en scrambler av den. e nog ultimata hojen, iaf när man pratar om coolhet.
 
Jag har en sån:) En DR 350 från -94. Modellen kördes i Paris-Dakar också. Inte för att dom hade så mycket blommor att lukta på där, men du hittar nog en för 10-12 tusen om du letar lite:banana:banana
 
Har provkört en KLX 250, har för mig att det var en 2010.
Tyckte att den var riktigt snygg. Smidig hoj. Men trött :(
Räknade inte med att det skulle vara någon raket och upp till 80km/h så kändes den väl inte sååå klen (om man har låga förväntningar).
Vet att den gjorde över 100, men accelerationen från 100 och uppåt var lika spännande som att se på när färg torkar och från 80 till 100 var inte mycket bättre.
Hade förväntat mig att den skulle acca bättre upp till 100 åtminstone.

Provade vid något annat tillfälle en 2-takts 250 cross, den hade visserligen inte hastighetsmätare, men var en totalt annorlunda upplevelse. Inte för att jag räknade med att det skulle vara jämförbart, men ändå...
Var någon gång jag provade en 125 scooter med variator, KLXen kändes mer jämförbart med det. Fast KLXen är naturligtvis betydligt bättre utanför asfalten än en scooter. :)

Men som sagt KLX en var snygg och kändes smidig. Upp till 80 gick den godkänt. Den var rätt så tyst, så om du smyger omkring någonstans man inte borde köra är det mindre risk att någon hör att du är där för att skälla ut dig. Borde inte skrämma hästar eller dyl. Är nog det tystaste med förbränningsmotor jag har hört.
Troligtvis ganska bensinsnål, men körde inte tillräckligt långt för att behöva tanka.


Frågan är om inte en landsvägsreggad enduro hade varit något?
Om man har allt man behöver monterat så får man köra varsomhelst man får köra med en vanlig hoj och kommer man till något grövre än en vanlig grusväg så är det iaf inte hojen som sätter begränsningen.


De här tycker jag är snygga
http://www.youtube.com/watch?v=YM1JqBCo4xw

Titta på ovanstående klipp och säg att du inte blir det minsta sugen.
 
Honda CRF 250/450. 450 kan ju även fås landsvägsreggad. Jag hade en 06:a och den var riktigt jävla rolig. 52hp om jag inte minns fel. Gick så in i helvete.
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top