Liten gänga i stort hål

Last edited:
61hBZfSNYkL._SX425_.jpg

Ah, funkar sånna här i så fall? Expandermutter i gummi? Gjord för M5.

- - - - - - - automatiskt ihopslaget inlägg - - - - - - -

113141915.jpg

Sånna har jag till vindrutan. Blir schysst skavskydd också då den lilla kragen blir som en gummerad distans emellan hållare och vindruta.

- - - - - - - automatiskt ihopslaget inlägg - - - - - - -

Om det på Ahlsell nu inte funkar menar jag.
 
View attachment 448675

Ah, funkar sånna här i så fall? Expandermutter i gummi? Gjord för M5.

- - - - - - - automatiskt ihopslaget inlägg - - - - - - -

View attachment 448676

Sånna har jag till vindrutan. Blir schysst skavskydd också då den lilla kragen blir som en gummerad distans emellan hållare och vindruta.

- - - - - - - automatiskt ihopslaget inlägg - - - - - - -

Om det på Ahlsell nu inte funkar menar jag.
Jag tror att det är typ samma sak. Jag har kollat på sådana men tror de har för liten diameter :)

Skickat från min SM-N960F via Tapatalk
 
Tjena gänget!
Jag försöker använda en gummimutter nu. Har bara hittat en M6 som är lite liten I diameter vilket skapar lite problem. Den fastnar och man kan dra men krångligt. Försöker mixtra med lite brickor och lim för att kunna dra det där första utan att den snurrar.

Är det någon som vet vart jag kan få tag på större? Typ 15mm i diameter...

Skickat från min SM-N960F via Tapatalk
 
Så, en update kan väl vara på sin plats! Jag har provat med båda de metoderna jag skrev tidigare.

Först testade jag med den gummiexpander jag fick tag i, men eftersom hålet var för stort (:brynad) så fick jag borra en bricka till 12,5 mm så expandern satt smutt i. Det var svårt att få den att nypa så jag kletade fast den med något jag hade... Det torkade och glad i hågen provade jag att sätta dit kåpan och vad händer? Jag trycker in skiten igenom hålet!! Jaja... Den hängde i lite klet och jag fick ut den igen.

Direkt till nästa steg! Jag tog gripankaret jag köpte och det var ju naturligtvis för stort så jag fick såga av det mycket i ena änden och lite i andra; nu gick den in! Då var godset för klent.... Använde tre brickor (borrade till 13 mm) för att få upp tjockleken och då höll den sig kvar. Det gick fint att skruva i en skruv och den nöp bra mot ramen. Jag skruvar ur skruven för att fästa kåpan och då har plastskiten spruckit och metallbiten ramlar in i ramen!!:död

Nåväl, tillbaka till gummiexpandern, för det funkade ju nästan... Denna gången limmade jag fast expandern med superlim på min 12,5 mm bricka och sen en liten bricka uppe på för att den inte skulle kunna vika sig och trilla igenom. Allt limmade jag sedan fast i ramen för att kunna dra i skruven i början och få expandern att vidgas.

Detta funkar än så länge, men vi får se om det håller trots vibrationer och skak vid banåkningen! Gör det inte det får jag nog gå på Steffes väg och låta honom svarva något till mig... :)
Orkar du vänta till efter helgen så kan jag hinna svarva till nåt du kan använda.


Tack alla för er input (även du Daspunner :tungan)!
Oh well ok. Vill du ha fler "dumma" idéer eller börjar jag bli jobbig nu?


R8RqDuCiIWh03ZNT9oWiPMr4XJbHdY5F3y4HoERclTfC_E2OO7p9uoxfht9nYaJyRZCR6D-XYE7wR4UtYcB9Ru0HKEgNCcaj7rZDBOjtHAIzeXWSuTdIWy3_KfLjPelyeF590BmgLY6uKmrKpdFkx3bYkddCHtQmwTDvl3eF8WjSHphfnRX8I3C8wtAjr9qhLGRUxwKcTlcDOWsQDPycWXMmseoHO1QXS0qjyMiUQ2CoxI5C7GtKlWX19bgoXuKy55tMvNCbbWxETwB3T_dJcjbwaIZ6LG1vSeOuOJ08sNUbUBEEFfaNT3VgCypDq8j9LnIw3CSaARoK_G-bFGxQ4stfZCYVS_bEthaf6he5qGYN6OZlidz6yIFRDv-fgg4aEupfyfHTElg4mZxIO7vw4HIILMl-RhMXKcBB6633koNFE0ofToFjlOIWwdF7-uaUhrfAGsz8FM9FmTApTFgwyMOlFqDjL8DMWreCu_Fvca7TGqJfh9O3LuGifRmTObhOy21b-qEkToDLPLiqYzXsZh49tSNS_m0i-kdNB1mO4kryz9z8pg-f97FSRJsKSZBJkHaHCksfeIVrQJTbxFufJ1EGQz4iIcau1_JGCXbawEQTbaRQ07Yc9qVmUVpVotP_wCzB380yyMEkCr54b2W_hnp3lJ3RcfQ1=w793-h1057-no


khitwRf3ZEk0mszHPl2LAIuB36Nb9tf9jKfVwcEhupbsNxsydW43CIp-yFrnWWJLR6XdRj7VcfcLrfQkDSFgR-ioIpY04fsoOY1IRLPUPNT7_P-lmUxEFbAdEePSNx4lcj52vt50b7wJKYtRjDwARqhx8bixxGpyTlu4bZnvojVydGX6sUNyFS9AJK3igLJYTDfbe3L1mFPckJ3ouqF4V1c9vCQk15FmDL96Ax5f6oohKBiXYSg6Hhf974VL9VCTMExesidvu4CJJ0lUcmAs3t7gyiuUYtqYYrnB6605hc9Hp4TqO3VoGqNG2UNjfmifAqhID-Su6WNeO-3Sw7uN5rK9YwSAXyXEEFcg2Sz4YPzQAOTDZ_uFgHxpIauD8MgpM6k9urvPCXc8jUDkTJ6N1QboFgbisTFK-S1_5UVnELbyknfJKfS0iJHXM1IQ8uK-lTqe3yLu2M8D4mw1BC6kGctdbS2n5QHS5PE8oHCJSIkn5P_RYTl1vFka9l4QMAP1lkc07xva9GCUFfYSvD1t5jv6YyI3MN8I3iHtJq-vo2sjDWslRn2sNuhMT3Jjgm55B2Ot0mZeCAmMRBqeQxeHdOSZhwuf7n9Qihmhe9PwmLRemx56ZXn2-O3ZIjHM4bFBkgi1OJxm1oIR0S_0GhB-UJ0uOeBfwcxQ=w793-h1057-no
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top