Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag tackar och bockar, vilka fina bilder det blev!
Jag måste säga att valet av kuliss är fantastiskt bra! Bakrunden är verkligen enkel, grå och står i enorm kontrast till det fotade objektet, i detta fall en Aprilia RSV Mille 02a. Fast bakgrunden är enkel finns där trots allt detaljer som förstärker skillnaden mellan objektet och bakgrunden, putsen, stålstängslet och den enkla rörkonstruktionen som håller upp stängslet står i kontrast mot en Italiensk räcer fullproppad med tekniska detaljer och en färgsättning som formligen skriker ut "se på mig".
När det gäller beskärningen så tycker jag att det kan fotografen bestämma lite själv beroende om man vill framhäva en känsla (framförallt kontrast mellan objekt och kuliss) eller om man vill helt enkelt fokusera på objektet och att bakgrunden då får en mindre framträdande roll i kompositionen.
Jag har tittat på en del bilder på Joakim Bechs sida på nätet http://www.mrbech.com/ och där finns många fina bilder! Jag hoppas och tror att det kommer hamna en och annan hoj där så småningom.
Fortsätt att plåta hojar!![]()
Adda mig på msn så skickar jag den ikväll mr-bech@hotmail.com alt maila mig
Självklart glömde jag bort att kolla här igår! Hoppas det är ok om vi kan lösa det ikväll istället?
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
|
|
Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”
Harley‑Davidson drar igång ... |
|
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!
Fabio Di Giannantonio är fö... |
|
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!
Den 17 maj är det åter dags... |