Limmat handtagen

Ozzy Osbourne

Bannad
Gick med
16 Jan 2009
Ort
Sörberga
Hoj
90, Honda, CBR
Hej.

När jag bytte handtagen så ville dom inte fastna så bra. Jag limmade med superlim. Det gick bra med vänster men jag sjabblade med höger tydligen. Det går inte att gasa nu. Hur får jag loss gummit igen?
 
Skär sönder.
Man limmar dom inte, man blöter o trär på, sen när det torkat så sitter dom där.
 
Har du väl limmat och det inte lossnar så är det nog inte så mycket att göra tyvär... Du skulle kunna prova att blåsa in i handtagsänden med en kompressor (mellan pinnen och handtagsgummit alltså) men lossnar det inte så får du skära upp, köpa nytt och göra om (rätt). Tyvär.
 
hahahaha brukar folk limma högern?? ja brukar ta avfettning till vänstern och så smaskar ja dit den. sen när avfettningen torker = jävligt stadigt.
 
En del mjuka handtag behöver limmas.
Lim i gasrullen är dock en dålig idé.
Gör om.
Gör rätt.
 
En del mjuka handtag behöver limmas.
Lim i gasrullen är dock en dålig idé.
Gör om.
Gör rätt.
Fast man får ju en väldigt säker motorcykel :hihi Så länge man inte råkade hålla stumt medans limmet torkade :näsblod

Man kan lirka med en smal träspatel eller trubbig plast under handtaget, men absolut inget i metall/annat vass å hårt. Man vill inte ha repor/skador varken på gasrullen eller på själva clip on'et.
 
Jag har kört med tantens gelespray.Funkar kanon.En liten dusch på styret och en på handtagen.Sen bara på med dom.Glider bra och sitter som f-n när det torkat :D
Fredrik
 
Att skaffa sig ett nick som ditt på Sporthoj.com borde vara lika populärt som att utge sig för att vara Gud på Svenska Kyrkans Chatt-forum.
 
Superlim kanske inte var den allra bästa lösningen på problemet med lösa handtag. Det är nog bara till att skära upp handtagen om du inte lyckas bräcka limfogen på annat sätt som redan angivits t.ex. att sticka in en trä eller plastpinne och vrida lite försiktigt eller kanske lite tryckluft från kompressorn. Till nästa gång kan jag ännu så länge rekommendera smältlim, men det finns säkert någon här på forumet som inte håller med om det också. :)

På med lite varmluftspistol på styret och in i handtaget om vartannat och så klicka dit lite smältlim med limpistolen, glider på lätt och verkar sitta bra ännu så länge. Bara till att ta fram varmluftspistolen igen och värma på lite försiktigt så att limmet mjuknar om man får för sig att byta handtagen! :tummenupp
 
Jag har kört med tantens gelespray.Funkar kanon.En liten dusch på styret och en på handtagen.Sen bara på med dom.Glider bra och sitter som f-n när det torkat :D
Fredrik
Jäkla smart faktiskt.
Jag har slabbat med dubbelhäftande matttejp och lacknafta mm.
Med minst sagt varierande resultat.
Jag ska försöka komma ihåg ditt tips:tummenupp
 
Renthal handtagslim är melodin, även på höger!

Men man lär ju se till så det inte kommer in lim i rullen givetvis....

Men ja på gatan kanske det räcker med typ 5-56 lr såpvatten och trä på dom.

På Mx hojen måste jag både limma och najja på 3 ställen annars snurrar dom till slut... =)
 
Inte olja.
Såpvatten slutar att vara halt när det torkar.
Inte olja.


5-56 eller annan penetrerande olja torkar in i gummit och får det faktiskt att """"vulka"""" fast något.

Så att använda riktig olja är inte spec. smart men all tunn spray olja består ju till större delen av lösningsmedel som torkar in i gummit som sagt.

Brukar använda den metoden på alla andra fordon än just mina egna Mx hojar där inget annat än lim funkar... =)
 
Du har alltså limmat fast gasrullen??
Såga sönder den och köp en ny

Jag har provat allt ifrån bensin, vulktejp, lacknafta, t-röd etc.. Det enda som verkligen funkar är LIM.. Exv karlsons klister är bra
 
Last edited:
aceton brukar vara en höjdare på att lösa de mesta i lim väg. även så kallast super lim.

har du inte det prova nagellackbortagnig.

hoppas att du sliper såga rullen. :tummenupp
 
aceton brukar vara en höjdare på att lösa de mesta i lim väg. även så kallast super lim.

har du inte det prova nagellackbortagnig.

hoppas att du sliper såga rullen. :tummenupp

Jag sprayade massa 5-56 nu mellan järnstyret och plasthylsan.. Det får vila sig till i morgon. Det rör sig när man böjer och vrider i alla fall.
 
Back
Top