Limma ihop kåpbitar - funkar det? (håller det)

Eftersom jag aldrig har sett en limning med epoxi eller polyester på ABS som hållit över tid så köpte jag ett speciallim plus primer som faktiskt fungerade.
Jag har t.o.m. vid något tillfälle fått en ny spricka vid sidan av en gammal lagning vilket jag tycker är ett gott betyg.

Dyrt var det, har för mig jag gav 600.- men det är väldigt drygt och har hittills räckt till två motorcyklar och en moped.

Jag kan ta en bild på förpackningen ikväll om intresse finns.
 
Jag misstänker att Litenochklen rekommenderar Teroson Terokal 9225 lim och Terokal 150 primer. Dessa finns bland annat hos Mekonomen. Dyrt men funkar jävligt bra, jag har testat. En förpackning räcker till många lagningar... Sprickor förstärker man lämpligtvis med glasfiberduk. Finns bra videos på Youtube som visar hur man ska göra.
 
Kolla med m1cke här på forumet om han fortfarande är aktiv här. Han har erfarenhet av att limma kåpor :hihi:hihi
 
Jag lämnade in min till Ace Kustoms, dom lagade kåpan med epoxi liknande material och målade om allt. Dom är svinduktiga men det är inte gratis :).

Dom ligger i Stockholm
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Back
Top