Lika knasiga storlekar på skydden från Dainese som på kläderna?

CharlotteE

Ny medlem
Gick med
12 Mar 2010
Ort
Göteborg
Hoj
Honda CBR1000RR -08
Jag skall köpa bröstplatta från Dainese tänkte jag. Storleksguiden på Dainese´s hemsida har dock ingen guide för just bröstplattor. Jag har ett ställ från dem som är i storlek 46, jag drar normalt sett 38-40. Skall jag utgå från att storlekarna på skydden är lika knasiga som de för kläderna? Någon som har koll? Gissa kan jag göra själv. :)
 
Italienarna kör med sin egen storleksindelning som ligger högre i storlek än den svenska precis som engelsmännen har sin storleksindelning (8, 10, 12, 14 etc.). Om du inte ska köpa från en svensk agentur är det väl lättast att maila och fråga.
 
Ring återförsäljaren, dem om ngn borde ha koll. jag beställde en från lelles i våras och eftersom jag bor en bit bort frågade jag dem om vilken storlek jag skulle ha. 176, 70k- medíum sa dom och det satt som en smäck!
 
*/ ?>
Nyheter
BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Back
Top