LED-skärm?

Panajo

Live Free And Ride Hard!
Gick med
25 Feb 2006
Ort
Kungsholmen
Hoj
Ingen längre =(
Hej!

Jag vill ha en bra skärm att koppla till min nya dator. Lagom storlek tror jag är 24", dock känns LCD väldigt 2008 och därför vill jag ha en LED. Om jag inte vill lägga 8500:- på Apples egna skärm, hur ska jag då göra? Har letat överallt (nästan) men hittar inget!

Snälla hjälp mig!
 
LED-TV är LCD-TV.

Skillnaden mellan en vanlig LCD-skärm och en LED-LCD är att den sistnämnda är bakgrundsbelyst med LED, medan den första inte är det.

Vill du ha nästa teknik ska du satsa på OLED, vilket är ljuseminerande kristaller till skillnad från vanlig LCD som mer är en semitransparent panel vilken helt och hållet förlitar sig ljusmässigt på sin bakgrundsbelysning.
OLED behöver alltså ingen bakgrundsbelysning, den lyser själv.
Sedan finns även semitransparent OLED, vilket används i så kallade head up displays(HUD), som du hittar bland annat på insidan av en stridspilots hjälmvisir.

OLED har till sin fördel att kunna producera sann svart färg, medan LCD får nöja sig med mörk, mörk grå. Man upplever det dock som svart när det står i kontrast mot färg- och ljusmönster.
OLED har därför enormt hög kontrastratio, en liten 11-tummare SONY släppt har en ratio på 1 000 000 : 1. Alltså en miljon mot ett. Det är i runda slängar cirka 100 gånger större än en vanlig LCD-panel.

Edit: Vafan! Jag hade skrivit "vanlig LED" när jag menade "vanlig LCD"!
 
Last edited:
Jag var på Forum Nacka för några veckor sedan.
Där fanns en LED TV på 70" för 390'000kr.

Kanske lika bra att vänta till nästa år, då får man säkert samma för 250'000, rena klippet alltså. Först till kvarn !!!
 
Last edited:
Jag var på Forum Nacka för några veckor sedan.
Där fanns en LCD TV på 70" för 390'000kr.

Kanske lika bra att vänta till nästa år, då får man säkert samma för 250'000, rena klippet alltså. Först till kvarn !!!

Vänta tio år, så finns dom som skänkes mot avhämtning på blocket när folk inte orkar köra dom till återvinning! :tummenupp
 
Tack för snabba och bra svar! Blir nog en LCD för min del då ser det ut som :(
 
Tack för snabba och bra svar! Blir nog en LCD för min del då ser det ut som :(
Gör väl inget att det blir en lcd? Största fördelen med led, som jag förstått det, är att det drar mindre ström. Och det problemet har man ju inte på en stationär skärm direkt..
 
Jag har hört att Apple ska ha bra paneler i sina skärmar, en anledning till att dom kostar lite mer... hur mycket märket i sig kostar har jag ingen aning om.

Annars är det skärmar med s.k. S-PVA-panel som tydligen rekommenderas om man vill ha bra bildkvalitet.
T.ex. denna Samsung SyncMaster 245T, finns liknande skärmar från de flesta tillverkarna.

Beror mycket på vad man ska ha den till, för spel är den lite overkill medan bildbehandling mår bra av en kvalitetsskärm.

Är ingen expert själv, men letade skärm i somras och lyckades snappa upp lite info då.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top