Led H7, hur är dom?

haltiner

Medlem
Gick med
17 Jun 2016
Ort
Vansbro
Hoj
Honda CBR 1000RR inlöst. BMW S1000RR
Funderar på att sätta på led h7 lampor på min hoj.
Är det någon som har erfarenhet av detta?
Och hur lyser dom?
Tips på dom ni tycker är bra mm.
 
Ingen erfarenhet av H7 men jag har köpt några LED H4 till min endurohoj.

Starkt, vitt ljus men ljusbilden på halvljus är helt kass på de jag köpte så på väg går de inte att använda annat än som helljuslampor.

Jag letar fortfarande efter något bättre men jag vet inte vad det ska bli. Just nu så lutar det åt vanlig halogen H4 på hel/halv på väg och sedan omkopplare till något LED-extraljus i skogen.

Mvh,
Ingvar
 
Ingen erfarenhet av H7 men jag har köpt några LED H4 till min endurohoj.

Starkt, vitt ljus men ljusbilden på halvljus är helt kass på de jag köpte så på väg går de inte att använda annat än som helljuslampor.

Jag letar fortfarande efter något bättre men jag vet inte vad det ska bli. Just nu så lutar det åt vanlig halogen H4 på hel/halv på väg och sedan omkopplare till något LED-extraljus i skogen.

Mvh,
Ingvar


Hej,

Har du någon länk till den typ av lampa du köpt?
Vilken typ av strålkastare kör du den i (bild kanske)?

Det finns ju en nästintill oändlig mängd kombinationer av ljuskällor och strålkastare, därav min fråga.
Intressant att veta vad det egentligen är du kör med för kombination.

Tack på förhand för ditt förtydligande.
 
Jag fixar det när jag kommer hem.

Mvh,
Ingvar
 
Led H7 generation 9 tror jag dom är på nu, har antingen en fläkt eller ett gäng metallflätor på sig för att kyla, dessa tar rätt mycket plats.
 
Ljusbilden blir väl fortfarande kass i en reflektor avsedd för halogen-lampa?
G
Ganska svart att få till den, det går visserligen oftast att vrida lampan i hållaren, men det är inte ofta det blir perfekt.
Ett annat fenomen är svarta fläckar i ljuset med vissa lampor.
 
De jag köpte är dessa:
https://www.aliexpress.com/item/New...32709736933.html?spm=2114.13010608.0.0.ZTf6zQ

OBSERVERA att dessa inte har hel/halvljus utan bara två effektlägen 50% och 100%.

En H4 skickar bara ut ljus uppåt på halv, vilket sedan reflekteras nedåt av reflektorn men dessa skickar alltid ut ljus uppåt och nedåt. Det gör att de inte kan användas i trafik annat än i extraljus och det är inte
så många extraljus som har H4-lampor.

Är det trots det någon som är intresserad så kan jag tänka mig att sälja dem till bra pris. Ge mig ett bud i så fall.

Mvh,
Ingvar
 
- - - Updated - - -

Ljusbilden blir väl fortfarande kass i en reflektor avsedd för halogen-lampa?

Ofta så blir den det.

Ett problem med LEDar är att den del som skickar ut ljuset är ganska lång, om man tittar på dessa t ex
https://www.aliexpress.com/item/New-...608.0.0.ZTf6zQ

så är själva LEDarna ca 10 mm långa mot bara en mm eller så för en glödtråd. Det gör att de inte fokuserar korrekt i en reflektor avsedd för halogen.

Mvh,
Ingvar
 
Last edited:
För att få bättre ljus..
Extra ljus går ju inte att sätta på en sporthoj.... :D
 
För att få bättre ljus..
Extra ljus går ju inte att sätta på en sporthoj.... :D
Satsa på det bästa i halogenväg i så fall. Jag satte i Osram Night Breaker i min FJR och den spöade många bilar nattetid :tummenupp Glödlampor blir ju sämre med tiden, och det är stora skillnader i ljusflöde från dom i nyskick också. Det finns ju ett samband mellan ljusutbyte och livslängd, ju starkare ljus desto kortare livslängd pga tunnare tråd som lyser mer, så ofta sitter det mer långlivade saker i original. Det här testet ger ju en liten hint om skillnaderna: http://teknikensvarld.se/vart-test-avslojar-vilka-lampor-som-ger-bast-ljus-pa-bilen-181624/
 
Super bra då blir det att testa Philips X-treme Vision ska ju vara bäst... :tummenupp
 
Nyheter
Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Back
Top