Lasta sporthoj på pickup

Stein

Ny medlem
Gick med
18 Feb 2015
Ort
Sthlm
Hoj
Aprilia, Husqvarna
Jag har en vanlig L200 som jag funderar på att använda när jag transporterar hojen till bandagar. Min vanliga lastramp som jag brukar använda till släp/skåpbil är för kort för att hojen inte ska fastna, flaket är även så högt att det blir svårt att gå bredvid hojen upp på ett säkert sätt.

Är det någon som kör sin sporthoj på en japspickis och som har några tips?

Jag gissar att två långa breda ramper kan fungera om man kör hojen på den ena och går bredvid på den andra?
 
Jag har lastat på 4wd folkapickis ett antal gånger (T3, svansmotormodellen) och högre än så blir det knappast.
En lång planka att köra upp hojen (för motor) på medan man gick bredvid funkade om man var en på marken och en på flaket som tog över när hojen kom upp. Att själv klättra upp medan man håller hojen på bromsen funkar med lite träning men rekommenderas inte för den säkerhetsmedvetne.

Två ramper funkar säkert men tänk på att den du står på lätt kan börja välta eller glida när du ska balansera hojen.

Det bästa är helt klart att ha en ramp som är bred nog för att kunna köra upp hojen sittandes på. Vi skruvade ihop två bilramper i bredd när vi tröttnat på att balansera hojarna på plankor som blev hala när det regnade. Då blev den en barnlek att lasta själv.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top