Landsvägslopp?

Laban

obotligt nyfiken
Gick med
11 Jul 2004
Ort
Stockholm
Hoj
CBX600
Hej,

är det någon som har koll på om det finns några landsvägslopp i Europa vid sidan av de som körs på Irland och Isle of Man? Tänkte se om jag kan kolla in nåt race i sommar.
 
Det vart inte många svar i den här tråden inte... kan det vara så enkelt som att det inte finns några landsvägsrejs vid sidan av de på Irland och Isle of Man?
 
Ja jag känner då inte till några fler...
Med det inte sagt att det inte finns fler, men...
 
North west 200 går på Nord Irland. Grymt roligt att se och en massa folk och tillställningar runt om kring. Var själv där förra året och säga det är helt galet. Tyvärr för din del går det i början av April har jag för mig.
 
Tack för tipsen! Men jag är ute efter rejs som inte ligger på Irland eller Isle of Man. Till Irland räknar jag då också Nordirland. :D

Har tänkt mig ner i Central- och Sydeuropa i sommar (Tyskland, Frankrike, Spanien, Italien, Tjeckien, Polen), så det vore intressant att hitta nåt landsvägsrejs i de trakterna om det finns nåt.

Det vore ju för trist om det inte finns några fler landsvägslopp kvar i Europa. Fram till 80-talet fanns det tydligen ett även i Finland.

Kanske dags att försöka starta ett race i Sverige? :D
 
Last edited:
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top