Lampa med uppochnedvänd halvljusbild!

northpaw

Ny medlem
Gick med
8 May 2006
Ort
Alingsås
Hoj
Kawasaki 750 H2 -75, Ducati Monster 1200 S -17
Jag har en framlampa från en Suzuki GSXR 750 K& på min hoj, likadan som den här.

Problemet är att halvljusbilden är uppochnedvänd! Besiktningen höll på att garva läppen av sig.

Avskärmingen sitter inte i glödlampan som förr utan i armaturen. Eftersom jag inte kan komma på någon annan förklaring till det uppochnedvända ljuset än att avskärmningen är felmonterad undrar jag om det är någon som har en likadan lampa som kan säga mig hur avskärmningen är monterad i den.

I min lampa täcker avskärmningen övre halvan av det ljus som lämnar reflektron, vilket betyder att det bara är är ljus från reflektorns undre del som släpps fram. Och det hamnar ju liksom i övre halvan av ljusbilden.

Någon som kan bekräfta att det ska vara så? Hur i helskotta får man i så fall ljusbilden att vända på sig? Eller ska avskärmningen sitta på ett annat sätt? Det är ju inte precis enkelt att vända den, man får ju dissekera hela lampan.
 
Hej

Avskärmningen ska sitta under lampan.
Tänk dig en spegel som reflekterar ljuset vinkelrätt mot ytan. Alltså det ljus som lampan lyser "uppåt" reflekteras snett neråt framåt.

Eje
 
Tack för svar. Stämmer bra med bilden på wikipedia.

Men, det är väl inte nödvändigtvis så att avskärmningen måste sitta "akter om" ellipsoidens främre fokalpunkt? Den kan väl teoretiskt sett lika sitta "för om", och då ska den ju sitta uppe i stället för nere.

Någon som har en likadan lampa att kolla på?
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top