Lacka tank och kåpor i Göteborgsområdet?

Grusfalt

Medlem
Gick med
29 Jun 2010
Ort
Göteborg, ursprungligen Östersund
Hoj
Suzuki RF900R -96
Tja!
Jag är i slutet på ett evighetsprojekt, som varit att fräscha upp och "streetfighter-a" en gammal kraschad sporttourer (evighetsdelen beror på min exceptionella förmåga att skjuta saker på framtiden). Jag är i slutfasen, och det som återstår är att lacka tank och kåpor.

Jag har gått och funderat på att lacka själv eller lämna bort det. Därför tänkteMen då jag inte har något bra ställe att lacka på, och ingen van spruthand, så tror jag att jag gör bäst i att lämna bort det. Har slipat tanken plåtren, och både tank och kåpor kommer jag slipa och spackla till min önskade finish innan jag lämnar över det, så det i princip bara ska vara att lägga på primer och färg. Jag är en enkel man och vill ha något så alldagligt som blank svart på dessa delar.

Pratade med några stora lackfirmor i stan och fick svaret att det kommer landa på 4-8kkr, vilket jag tyckte var lite saftigt för tre lackfärdiga delar. Eller kanske jag har orimliga förväntningar? Finns det någon här som känner någon som känner någon som kan tänka sig att lägga på lite lack? Jag är villig att köra en bit utanför stan också om det är så.

Ha det gött!
20190929_194448_small.jpg20190929_194437_small.jpg20190929_194431_small.jpg
 
Last edited:
Helvete vilken bra respons här, men, jag lackade lite grejer på "Bil och Mc-Lacken" i Gråbo nu i vintras.

Inte jättesnabbt jobb, men blev bra, och betalade inte mycket pix. Kolla med Magnus (tror jag han hette).
http://www.bilomclacken.se/
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top