Lacka hjälmen

Vassingen

Ny medlem
Gick med
8 Sep 2009
Ort
varberg
Hoj
09. Yamaha r6
Finns det någon här som kan svara på frågan om vad det gäller för regler om jag vill lackera om min tävlinghjälm. Tänkte göra det själv!
mvh Tim
 
hallå där? Flertalet hjälmtillverkare påstår att det inte har någon betydelse att du lackar din hjälm. (Såvidare det inte är en ren plasthjälm) ex shoei och det står på deras hemsida klart och tydligt. Även vilken sorts färg man skulle undvika.
de färger man skall undvika är först och främst äldre och udda typer.

Jag tror dem har bättre koll på vad som påverkar sina hjälmar än en myndighet eller dito som inte håller på med tillverkning. Dessutom så står det väl rätt luddigt i den lagtexten om jag inte minns fel. Däremot står det klart och tydligt i körkortsboken att man inte får ha klistermärken eller färg på hjälmen.

Att du egentligen inte får måla om din hjälm pga (vem fan det nu var som hade bestämt det) har nog snarare att göra med:

A: hjälmarna förr tålde det inte så bra
B: att det inte skall störa eller vara uppseendeväckande i trafiken och då drar man ett streck över allt, istället för att få massa subjektiva bedömningar om vad som skall anses vara störande.

Jag, mitt ex och en massa polare har kört egenlackat vanlig enkomponent sprayburks och det har funkat kalas. Aldrig blivit stoppad för det, ingen som kommenterat.



Finns många trådar om det.

T.ex:
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=37933
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=79051
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=21209

Edit: Såg att du hade skrivit att hjälmen var till tävling, så då kanske det är inte fråga om hur försäkringsbolagen ställer sig till det.
Men det bör ju finnas en anledning till att man inte skall lacka hjälmar, så vill du verkligen åka runt med en hjälm som har sämre skydd?
 
Last edited:
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top