Lacka avgassystem

cidair

Yama Kawa Nörd
Gick med
14 Mar 2015
Ort
Kullavik
Hoj
Z1300DFI, GPZ1100B2, Z1100R, R1M, RD350, SR500, ZRX1200S, ZRX1200R
A0475D12-089C-43A1-95BC-E42273B278AE.jpeg4D64D623-FE0B-46BA-A593-5D25DD29E716.jpegFinns det någon lack som kan ge liknande finish som svart krom? Alltså blanksvart lack.
Vill inte lacka mitt gamla Kawasakisystem i mattsvart. Men skicket är ju inte så bra, så något måste göras! ?
Eller finns det någon som svartkromar ( eller vad det nu heter… )?
 
Du kan ju alltid blånera det :)
Värm till det glöder och sen pensla på linolja, finns även fegvariant att köpa kemisk blånering (ofta kallad "cold blue") t'ex perma blue. De kemiska kostar dock en slant om man vill göra något större........

Aldrig testat på ett avgassystem men borde ju funka, blånerad finnish är ju rätt snyggt oftast
iu

iu
 
Du kan ju alltid blånera det :)
Värm till det glöder och sen pensla på linolja,
Behöver inte va rödvarmt (+700 grader), somliga säger 500 grader, andra säger blåanlöpningstemperatur cirka 300grader. Måste inte va linolja, går med motorolja oxå. Själv gjort det med verktyg, värmt till blåanlöpt sen slängt ned bitarna i Castrol R.
Resultatet blir en porös ytfilm som inte är rostskyddande om grejerna inte är lätt inoljade.
Nog inte bra till ett avgassystem.
 
Kan pulverlacka vara ett alternativ?
Egentligen inte.



Jag ogillar också det faktum att det bara verkar finnas mattsvarta värmefärger. Ser trist ut. Annars så håller det bra, slipa av hela ytan med roterade borste, spraya i flera tunna lager och in i ugnen. Men mattsvart som sagt.
 
Men vad då mattsvart, många som pulverlackar exempelvis ramar och det är väl inte bara i mattsvart, eller har jag missat något??
 
Men vad då mattsvart, många som pulverlackar exempelvis ramar och det är väl inte bara i mattsvart, eller har jag missat något??
Det finns massor av pulverlackfärger, allla passar en ram men färgen klarar inte värmen från avgas
 
Har titta runt lite och det finns sprayfärger för kaminer som kanske kan fungera.
Kan vara värt att kolla.
 
Fan, jag gick igång lite på detta?.
Finns klarlacker som klarar upp till 800 grader och som kanske kan kombineras med en mattsvart bas?.
 
Jag har fått tag på blanksvart färg för grenrör och avgassystrem men jag minns inte märket. De va en färgburk på 0,7l har jag för mig dvs inte sprayburk. Om jag kommer ihåg det så kollar jag märket i morgon.
Jag har bara lackat skoterpiporna som är bet kallare än 4 taktskrökar men de ska klara 800c har jag för mig.
120189851_129652788878010_5547737131858286368_n.jpg
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top