Lönt att ta ut på försäkringen???

Geten

"JesperN"
Gick med
8 Feb 2004
Ort
Tomelilla
Hoj
Triumph
Lite lagom långt ut i kanten i en kurva med lite grus resulterade idag i en lite omkullkörning. Hittar inte vad självrisken ligger på då det var någon yamaha vagnskadegaranti som ingick.

Skador mc: Styre krökt, vänster motorkåpa skrapad, småmärken på passagerarfotpinne och sidostöd

Skador utrustning: Märke i hjälmen, en trasig stövel.

Småmärkena kan jag leva med (millimeterstora) och ett styre kan väl inte vara så dyrt, men vad kostar en motokåpa? Eller går den att fixa på något sätt?

Stövlarna är fyra år gamla och väldigt slitna så de får jag nog inget för. Hjälmen är två-tre år gammal utan kvitto, är det då lönt att försöka ta ut en ny?

Mvh Jesper
 

Bifogat

  • repor.jpg
    repor.jpg
    89.6 KB · Visningar: 64
beror på..
kostar självrisken 5000+ spänn så skulle jag nog fixa de själv om inte motorkåpan e helt tokadyr (kolla upp)
2000 neråt skulle jag no tatt ut.

fulmetoden på motorkåpan är ju att dra på nå kemisk metall o sen slipa till o lacka om man skulle ha orken :rolleyes:
 
Har det för att en sån kåpa kostar runt 7-800 spänn. Åtminstone till R1. Borde ju inte vara nå dyrare till din hoj.
 
Hittade detta på yamhas hemsida:
"Självrisken är 3.000 kr vid första skadan. Vid upprepad skada inom 12 månader höjs självrisken till 6.000 kr. Är föraren vid skadetillfället under 24 år tar Bilsport & MC ut en extra ungdomssjälvrisk på 1.000 kr."

Alltså blir självrisken 4000:- då jag är under 24. Hjälmen går inte på vagnskadeförsäkringen utan på trafikförsäkringen som går på 1000:-. Tror jag gav 2000-3000 för den men har som sagt inget kvitto.

Får kolla vad kåpa kostar imorgon.
 
inget kvitto år oftast inget problem då får du låta en mc handlare värdera hjälmen. jag behövde inte betala någon självrisk för mins skydskläder när jag krockade
 
Kan man ta hjälmen på hemförsäkringen???

Ja det kan du göra, jag gjorde det när min sambo krockade med ett rådjur och hela utrustningen blev skrot.

Försäkringsbolaget besiktade utrustningen, hjälmen och skinnstället behöll de, resten fick vi behålla. Hjälmen ersatte de med en ny, det var aldrig något snack om pris eller kvitto så vi köpte en ny Shoei hjälm för 5700:-.

Skinnstället var ett gammalt Dainese ställ som vi fick mycket bra betalt för, kommer inte ihåg exakt då det var ett tag sen.

Försäkringsbolaget i fråga var LF och det var 7 år sedan, tiderna kanske har förändrats hos FB, men då var det i alla fall inga som helst problem att ta det på hemförsäkringen.
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top