Lön för att medverka i dokusåpa.

Nollvision

Jag är min egen nemesis.
Gick med
4 Jul 2005
Ort
Hälsingland
Hoj
S3D Nu med mer fighter.
Personer som medverkar i franska dokusåpor ska i fortsättningen behandlas som avlönad personal, med en dagslön på cirka 12.400 kronor. Det är resultatet av en ny dom i Frankrike.

Att resa till exotiska miljöer, umgås med lättklädda snyggingar och tävla om pengar är inget privilegium utan ett jobb som vilket som helst, menar domstolen i Frankrike, rapporterar The Guardian. Därför ska 56 personer som har medverkat i den franska versionen av Temptation Island få retroaktiv ersättning. Lönen? 1.400 euro (cirka 12.400 kronor) om dagen.

– Principen är allmängiltig och enkel. Man kan inte tvinga människor att jobba 24 timmar om dagen, sju dagar i veckan. Det är slaveri, säger advokaten Jérémie Assous, som drivit fallet i flera år.

Redan för två år sedan beslutade en domstol att dokusåpadeltagarna har rätt till ekonomisk ersättning från tv-bolaget TF1, men det är först nu beloppet har fastställts. Domen kan leda till att franska tv-bolag måste betala ut 52 miljoner euro retroaktivt. Detta kan även få konsekvenser i andra länder. Jérémie Assous har redan varit i kontakt med advokatbyråer i Storbritannien, USA, Spanien och Israel för att diskutera nya åtal.

– Jag har inga moraliska invändningar mot dokusåporna i sig och det har aldrig varit min avsikt att de ska upphöra, men deltagarna måste behandlas rättvist, säger han.

http://www.dn.se/ekonomi/lon-for-att-medverka-i-dokusapa
Vad tycks? Å ena sidan så vill många vara med för att få synas i TV och kanske därigenom få en "karriär", å andra sidan så tjänar ju bolagen pengar på det faktum att deltagarna är med i såporna. Blir ju lite bättre för den handfull som bara gör det som en upplevelse iaf. Och fler kanske söker in om det ingår lön vilket kan ge större utbud av deltagare?

Nu gäller detta iofs bara Frankrike än, men lönebefrielse via avtal lär väl inte fungera om dokusåpan klassas som ett jobb? Det går ju inte att friskriva sig från lön på ett arbete.

Själv tittar jag dock inte på dokusåpor överhuvudtaget.
 
Ja herrejävlar, man kan bara hoppas att detta är dödsstöten för alla jäkla dokusåpor :Bugar
 
372.000:- i månaden! Då skulle jag också söka.

Hur länge är dom i big brother huset, 3 månader? Bo och leva gratis och sen komma ut som miljonär.
 
Då finns betydligt större morötter för att hålla sig kvar alltså. Detta kommer knappast bli slutet för företeelsen utan nya märkliga versioner kommer dyka upp. Förstå vad folk är redo att göra för de där pengarna. "Vem kan leva på endast bajs längst, mm"...
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top