Låssats Suxuki VL800/VL800Z

muttesmutte

Ny medlem
Gick med
30 Sep 2009
Ort
Ronneby
Hoj
2004 Suzuki VL800z
Hejsan!
Jag har nyligen köpt en MC via en av kronofogden auktioner som tyvärr saknade nycklar då förra ägaren inte var så sugen på att lämna ifrån sig dom :D

Hur som helst så behöver jag byta ut låsen på den och har en fråga som jag hoppas få ett svar på.

Det finns två modeller avd enna motorcykel VL800 och min modell VL800Z som är en limited edition. Min fråga är om någon vet hur det ser ut med låsen. Är det samma på båda modellerna?

Suzukiåterförsäljare har inte kunnat svara på detta utan bara så pass att det är olika artikelnummer men dom kan INTE svara på om det är någon skillnad på låsen. Det skiljer ett par tusingar i pris till "fel" modells fördel så jag vore tacksam för svar.

MVH
/Filip
 
I USA verkar de ha exakt samma artikelnr 37100-41F10(Bara tändningslås) 37000-41820(låsset tändning,tanklock, hjälmhållare och sadellås)se http://alpha-sports.com/suzuki_parts.htm

Däremot finns låsset två olika pga californiamodellers tanklock. Gå in på årsmodell och välj resp modell. På suzuki finns låsen på fichen som heter "Wiring harness"

Om det inte finns transponder(stöldskydd) borde det vara lika
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top