660 skrev:Ber att få framföra mitt och kommunens tack för visat intresse. Mkt underhållande! Här kommer lite siffror; borr 105mm, slag 88mm, staklängd 134,4mm. Tändningen bryter vid 7250rpm, men ska sannolikt flytta stoppet till 8000rpm. Ger ju ganska höga (?) "kolvhastigheter".. Eller? De "stora grabbarna" drar ibland samma motorkonfiguration till sisådär 9500... Håller visst tre race.. Annan budget kanske?
Originalveven har slag på 84mm och stake på 136.4mm, skulle jag kanske skaffa längre stake till stroker-veven och köra med spacer under cylinderfoten? Synpunkter mottages som vanligt tacksamt.
Tack på förhud
/660
Det är ju roligt att engagera sig!
Varför överhuvudtaget stroka?

Om man bryr sig i kolvhastigheten och sätter ett tak på vad som är rimligt, så påstår jag att det är bara borrningen som ger motoreffekt. Är du ute efter att komma upp till en viss motoreffekt vid exvis 4500 rpm, då är det strokning som gäller. Men vill du ha max ur motorn. Borra bara.
