Lämplig tjej cykel?

Bruno skrev:
2115339 funderar på att skaffa en nyare r-hoj till flickan men pallar inte att ut och provsitta alla. vilka har låg sitthöjd. hon är 160 med taxben.

suzuki är bara att glömma GSXR då alltså, det harvi provat. ge tipps (OBS: hornet är ingen sporthoj)

jag är 162 och kör en fireblade -03, det handlar bara om teknik. kan hon köra så går vad som helst i princip. om man däremot är nybörjare så är det bättre att köpa en hoj som man når ner på båda sidorna med iaf tå-spetsarna.
 
Suzuki DR-Z400SM är både snäll, lättkörd och stabil. Väger inte så mycket och när man sänker den når en person på 163 cm ner rätt bra. Dessutom är det inte lika dyrt o krasha med en sån och dom är rätt tåliga. Går visserligen inte så fort, men som nybörjare har man inte så stor anlening att gasa i 200. Den är perfekt att lära sig på och kostar inte allt man äger varesig i inköp eller försäkring. Själv väger jag 48-50 o har inga problem med att hålla upp hojen eller få upp den om man råkat lägga den i backen. Funkar fint som stunthoj också.
Nu när sommaren är slut så sitter det crossdäck på och hojen rejsar runt i skog o lera med gubben, den kommer vara igång hela vintern eftersom den tål lite hårda tag i snön:yoparty
Enda minuset den har är väl att den inte plockar några coolpoäng på Sveavägen.
 
Back
Top