Läcker olja genom skruven som man fäster grenröret med.

Mark

FÖRrBANNAD
Gick med
30 May 2003
Ort
Göteborg
Hoj
KTM 990 SMR
I hålet, där man fäster grenröret läcker det ut olja. Förmodligen är detta hålet borrat för djupt i fabrik och därför kommer det olja från motorutrymmet eller någon oljekanal som går där.

Jag har provat att lägga in kemisk metall "bakom" skruven. Har även provat att använda loctite modell gängtätning samt flytande packning. Inget fungerar. Oljan löser upp allt och snart börjar det droppa olja ner på grenröret igen och det ser ut som Bob Marley har reggaefest så fort man stannar till eller bromsar ner till en lägre hastighet.

Nu har det även börjat bli små oljepölar när man parkerar.

Går det att svetsa i aluminium/rostfritt? Vill ju inte att aluminiumet ska slå sig :gnissla
 
Kan ju iof inte den motorn men har du inte separat rör för olja till toppen? Cross å enduro mopparna har det iallafall upp till 08 eller när dom nu bytte till sprut. Vekar som det läcker någon annanstans. Har tätat en del med gängtätning och det har funkat. Inte så att det är sprucket? Brukar vidga sig när tempen ökar. Får nog ta av toppen och syna den noga.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top