Läckande tanklock på KTM

Ecke

Stånkafrälst
Gick med
4 Apr 2003
Ort
Sundsvall
Hoj
Triumph speed triple -01 KTM 620SCSM -såld!
Hej
Har en 620 -01 som läker i tanklocket vid full tank, allt ser helt ut och gummibälgen sitter kvar? någon med en ide´?
 
....men sitter gummibælgen rætt?

Ibland så kan den hamna fel, den lægger sig øver en gænga i locket och då læcker det nær man slangar och busar.
 
Har provat och tagit ut den och laggt den på tankhålet innan jag skruvar på locket, känns som den ligger rätt -men förmodligen inte då eftersom det läker. Kom nyss in efter lite bus på stan fulltank och hela tanken nergrisad med soppa efter lite slangåka! tråkigt med soppläcka men skitkul med bakhjulsåka!
 
Lægg dit bælgen i locket istællet, annars kommer den garanterat snett. Se till så den ligger helt mot "botten" på tanklocket och skruva på førsiktigt....om det ær rætt så går den några varv lætt før att sen nypa fast och ligger den fel så går det trøgt ganska snabbt men går fortfarande att skruva på en bra bit.
Min hamnar fel titt som tætt.

Annars ær det sprickor i tanklocket eller tanken :skrämd
 
KTM Alluminiumlock!!!

Det är vad jag kommer att utrusta min hoj med.
Har haft problem jag med att få tanklocket på plats effter tankning.
När tanken varit halv så är det inga problem. :confused:

Jag krachade och det slutade mycket illa för hojen.
Gnistregnet som orsakades av fotpinnen och ett tanklock som lossnade vid markkontakt resulterade i att den utskvimpande bensinen tog eld och hojen stog i lågor. :skrämd :skrämd :skrämd

Vill jag inte önska någon.

Plastgänga mot plastgänga är kanske inte det bästa...

Så mitt bästa tips är att köpa ett alulock (ja dom kostar lite men tromig det är det värt) eller så ska det finnas låsbara tanklock till 620-625-660. Tror Sommer har dom.

Tråkig erfarenhet :gråta
 
Du tror inte det läcker genom ventilationsslangen på locket då... Verkar ju troligt.

Annars kan jag varmt rekomendera de alu-tanklock som finns original till KTM. Ruggigt läckra. Fanns framtagna till husa oxå men har inte lyckats hitta några till salu.
 
Nä det läker inte i från venthålet, vad kostar alulocken?
 
Ecke skrev:
Nä det läker inte i från venthålet, vad kostar alulocken?
Minns ej tyvärr. Tror det var jäkligt mycket, typ 600:- Kolla Lelles....
 
Nyheter
Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Back
Top