Kylproblem på enduron

nillekmx

Ny medlem
Gick med
18 Mar 2013
Ort
Äppeldalen Gisebo
Hoj
KTM 1290 SA-15 och KTM 690 Enduro-10 Hva Drömbåge Sport-54a Hva Mod 30-53a
Tjena !
Hade problem med kylningen på min enduro hoj i höstas
när det gick tungt i skiten.
Fick tips om Evans Cooling.
Är det någon här som har testat detta mirakel medel.
 
Lägg ner direkt kan jag bara säga.

JA det slutar koka då det inte innehåller något vatten MEN på bekostnad av att det går ännu varmare då det leder värme sämre.
 
...åk fortare, håll kylarna rena, kolla upp så kylarlocket tätar....och komplettera med en fläkt (är det någorlunda nytt österrikiskt orange eller blågult, så finns det färdiga prylar att bara hänga på).
 
Jag hade problem med att min Aprilia SXV gick varm på heta sommardagar. Testade WaterWetter tyvärr utan resultat, den oxiderade även rätt rejält. Fick även in den i sumpen pga. att den tydligen är tunnare än glykol och jag hade ett mikroskopiskt slitage på en o-ring vid vattenpumpen.

Slutresultat: Ångrar att jag stoppade i skiten.

Köpte nya kylare istället och vips så blev det bättre. De gamla va absolut inte igensatta eller liknande men cellerna var lite slitna o krökta på den.
 
...åk fortare, håll kylarna rena, kolla upp så kylarlocket tätar....och komplettera med en fläkt (är det någorlunda nytt österrikiskt orange eller blågult, så finns det färdiga prylar att bara hänga på).

Hade samma problem på KTM450, kokade när det blev så brötigt att man inte kunde hålla fart. Löstes med original "fläk-tkit", runt en tusenlapp så var dom problemen ur världen. :tummenupp:tummenupp
 
Lägg ner direkt kan jag bara säga.

JA det slutar koka då det inte innehåller något vatten MEN på bekostnad av att det går ännu varmare då det leder värme sämre.

Källa på det? Jag funderade på att hälla det i R1an men nu blev jag orolig.....
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top