Kyl/frys kombo

El Presidente

2 Stripes Mc
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Småland
Hoj
XR400 + Grom + Tricker + CB1000RA
Har avvaktat in i det sista med att inhandla kylfrys (komboskåp) och nu är det väl dax då det stundar BF.
Hade nästan bestämt mig för antingen Siemens IQ300-serie eller alt Boschs motsvarande (ska tydligen tillverkas under samma tak).
Dock har en ny aktör seglat upp iom erbjudande som jag fått via arbetet (Benify) där jag kan köpa en kylfrys från Samsung för ett väldigt bra pris.
Så nu är man villrådigare än någonsin...
:gnissla
Kombon jag tittar på är https://www.samsung.com//se/refrigerators/bottom-mount-freeze...

Är det någon som sitter på insikt i vitvarornas förvirrade värld och kan komma med lite guidning?
Köra vidare på ursprungsidén med antingen Siemens/Bosch eller satsa på Samsung....?
 
Letade i våras, och kom då fram till att det var i princip bara Liebherr som gällde om man ville det skulle hålla kring 10år.
Dock var vårt kök så dumt att det saknades 3-4cm på höjden för att få plats med ett kylskåp i standardstorlek. Var vara electrolux och husqvarna som passade. Tipsen jag fick då var att om inte Liebherr passade skulle jag ta ett med så lång garanti som möjligt.
 
Miele som alltid annars. Köp den dyraste modellen med minst antal finesser.

I umgängeskretsen har många köpt Samsung men deras livslängd har inte varit så bra tyvärr. Ca 5 år. Vi är inne på 15 med Miele och något annat kommer aldrig att inhandlas i mitt hus något mer. Priset per år (TCO) blir ändå lägre. Dessutom fick jag nya handtag på goodwill 10 år efter inköp när de spruckit i infästningen och jag skulle köpa nya. 10 år!

De har dessutom egen reservdelshantering och service och koll på sina grejor. Inget tjafs med elektronikbutiker osv...


https://www.miele.se/konsument/produkturval-kyl-frys-och-vinskap-2486.htm#5,10
 
Last edited:
Jag köper alltid det billigaste.

Det som sitter nu kommer från harald nyborg och är fullstorlek kostade 3400 och är inne på sitt 12fte år utan att bråka.

Grannen köpte elektrolux dyraste kyl o frys närmare 30k kostade dessa o rasade efter 2 år o garantin tog ej dessa.

Dyrast är inte alltid bäst..
 
Jag köper alltid det billigaste.

Det som sitter nu kommer från harald nyborg och är fullstorlek kostade 3400 och är inne på sitt 12fte år utan att bråka.

Grannen köpte elektrolux dyraste kyl o frys närmare 30k kostade dessa o rasade efter 2 år o garantin tog ej dessa.

Dyrast är inte alltid bäst..

Man skall köpa sådana helt utan extra features och utan display , mekanisk termostat typ...
På sin höjd en knapp,nån lysdiod och en tempmätare - glödlampa där inne högst.

Livslängd 20-30 år
 
Jag köpte Gram kyl frys 1993 å de funka fortfarande när jag flytta 2017..
Philips micron från 1987 funka oxå samt tvätt å kondenstumlare märket Aeg från 1986..
Kanske va bättre saker förr..
 
Jag köpte Gram kyl frys 1993 å de funka fortfarande när jag flytta 2017..
Philips micron från 1987 funka oxå samt tvätt å kondenstumlare märket Aeg från 1986..
Kanske va bättre saker förr..

Vitvaror höll bättre förr. Vi har 3frysar och två kylskåp. Det var den nyaste kylen och nyaste frysen som vi fick byta ut i våras. Ca 7år gammalt.
Den äldsta frysen vi har är från sent 80tal eller tidigt 90tal. Krävs nästan ett eget kraftverk till den, men det är den enda vitvaran som aldrig krånglat i vårt hus.

Det suger när man står utan frys och snabbt måste placera om matvaror, så att köpa det billigaste skulle jag inte våga idag. Så lång garanti som möjligt och av ett fabrikat som servas av en lokal firma. Helst samma firma som man köpte grejerna av.
 
Dagen kyl/frys har sämre hållbarhet på pga. det kylmedium som används nu.
Har ett kylskåp som är 41år i garaget!
Freon is the shit:D
 
Dagen kyl/frys har sämre hållbarhet på pga. det kylmedium som används nu.
Har ett kylskåp som är 41år i garaget!
Freon is the shit:D

Ett skäl till den höga livslängden som jag hört är att mineraloljorna i kompressorn kloreras av Freon R12 och att den klorerade oljan är extremt stabil.
Och den klorerade oljedimman som kan bildas vid ett större läckage är olämplig att inandas.
Bara spring rakt ut i friska luften och ge tid vädra ut oljedimman.
 
Har ett side-by-side från Samsung som funkar bra tycker jag. (ett utan ismaskin)
 
Update - det blev en kombo från Siemens (IQ300 Series). Billigast någonsin enl prisjakt med 5995:- och 5 års garanti.
Känns som ett tryggt köp.
Stort tack till alla som orkat bemöda sig med att svara!
:Bugar
 
Jag använder också ett kylskåp från Siemens. I sju år hade jag en gång problem med kylen. Jag minns att det då inte var elektricitet på en vecka. Kylskåpet avfrostades och det fanns en stark lukt. Jag var tvungen att ringa specialister för att städa huset. Idag fortsätter jag att använda detta kylskåp.
 
Last edited:
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top