kvalité på fiddys?!

brandes

utan hoj så har man inget liv
Gick med
10 May 2006
Ort
trollhättan
Hoj
en ricktigt fräsig NSR :)
hej jag hade tänkt att köpa en fiddy för run 4000 begagnad, skulle höra lite om olika märken såsom orion har jag tänkt att köpa funkar dom för körning jag har väll inte tänkt hoppa så jätte mkt med den. men ändå kunna ha kul utan att den går sönder. så vilka hojjar har jag att röra mig på de ska ha minst 110cc.
 
Jag vet inte riktigt vad du syftar på när du pratar om "kvalité", eftersom även de billigare kina-hojarna håller rätt bra om du inte misshandlar dom.

Jag köpte min fiddy i förra veckan (ny) för 4300kr + frakt och den brummar på riktigt ordentligt. Så länge du ser efter den, håller koll på olja och efterdragning av muttrar och bultar så ska nog en sådan passa även dig.

Jag har själv inte varit ute och sökt mycket på begagnade fiddysar, men om du kan få en ny för nästan samma pris så kanske inte det är så dumt?

Länk till min fiddy:
http://www.motorhandel.se/index.php?act=viewProd&productId=317
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top