KvällsKnix på Tuvängen 17 juli

MaudF

Liten, grön o elak!
Gick med
4 Jul 2009
Ort
Vendelsö
Hoj
Kawasaki er-6f ABS -08, ZX6-RR -05, Ninja 650 2019
Så var det dags för en kvällsknixkurs igen torsdagen den 17 juli på Tuvängen. Det blir den sista på kvällen för i år.

På kvällskursen är det drop-in som gäller så betalning sker på plats. 200 kr är kostnaden för SMC-medlem och 300 kr för dig som inte är SMC-medlem.

Du måste vara på plats i tid för att inskrivning och besiktning av motorcykel samt förmöte ska kunna hinnas med. Inskrivningen öppnas senast kl. 16:45 och stängs kl. 17.25. Kö-lappar delas ut på övre parkeringen (efter stora grinden ta höger uppför backe, se skylt).

Vi kommer köra 3 pass på 4 olika grupper. Körningen kommer ske mellan kl. 18 och 21.

Du väljer vilken grupp du vill vara deltagare i. Vi delar in följande fyra grupper: GRÖN (grupp 1, totalt 12 deltagarplatser)=långsam/nybörjare, första gången på gokartbana; GUL (grupp 2, totalt 15 deltagarplatser)=lite snabbare än grön , erfarenhet av gokartbana; BLÅ (grupp 3, totalt 15 deltagarplatser)=ännu mer erfarenhet av gokartbana; RÖD (grupp 4, totalt 15 deltagarplatser)=snabbaste gruppen, stor erfarenhet av gokartbana.
På kursdagen kan dock ansvarig träningsledare besluta om flyttning av deltagare till annan grupp.

Det kommer inte finnas någon försäljning av fika/mat så ta med eget om du vill ha. Fylld vattenflaska är bra att ha med sig.

För dig som går in i bokningssystemet för info så kommer det stå att kursen ej är tillgänglig och anmälan stängd. Det är en liten bugge i systemet då sidan är gjord för föranmälan i första hand och inte drop-in.

För mer info se SMCs hemsida. http://grundkurser.svmc.se/ och http://www.svmc.se/Distrikt/stockhol.../Fortbildning/

Varmt välkomna!
 
Tänkte ta mig dit. Men om man inte hittar sitt medlemskort i SMC, finns det annat sätt att visa att man är medlem?
 
Då måste man knappa in medlemsnumret... Men det fanns ju på baksidan av tidningen såg jag nu. Problemet löst.
 
Tänkte ta mig dit. Men om man inte hittar sitt medlemskort i SMC, finns det annat sätt att visa att man är medlem?

Du behöver bara körkort för vi registrerar dig via datorn med personnummer och då kommer det upp automatiskt om du är medlem eller inte. :tummenupp
 
Vi är två som beräknar dyka upp.
Vår första KNIX
 
Tack för en bra kväll. Ska nog bli besök fler gånger.
 
Skitskoj... Tack alla instruktörer och funktionärer samt alla trevliga deltagare.
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top