Kunde inte låta bli...

Gregorian

Ny medlem
Gick med
24 Apr 2006
Ort
Västervik
Hoj
ZX9R
Hade plocket ner cykeln för att se över alla delar i vinter. Men förra veckan blev jag riktigt sugen på att köra, tyckte dock att det var onödigt att plocka ihop den bara för att åka nån vecka. I helgen kunde jag dock inte låta bli, började skruva ihop den, cyklade hem fort som fan från jobbet idag för att kunna fixa det sista, efter ca en timmes skruvande var den klar för att startas. Helt underbart att få sätta sig på och rulla iväg, trots att det bara var knappt fyra veckor sen jag körde sist. Hur klarar man en hel vinter?

Dock så funderar jag starkt på att sälja den, känner att jag vill ha nåt med lite mindre effekt, men vi får se hur det blir, den ligger iaf ute på annons om nån är sugen.

/Mvh Tobbe
 
Gregorian skrev:
2508791 Hur klarar man en hel vinter?
plockar isär den och bygger ihop den igen.. bara för att vara säker på att alla skruvar sitter lagom hårt..
 
Gregorian skrev:
2508791 Hade plocket ner cykeln för att se över alla delar i vinter. Men förra veckan blev jag riktigt sugen på att köra, tyckte dock att det var onödigt att plocka ihop den bara för att åka nån vecka. I helgen kunde jag dock inte låta bli, började skruva ihop den, cyklade hem fort som fan från jobbet idag för att kunna fixa det sista, efter ca en timmes skruvande var den klar för att startas. Helt underbart att få sätta sig på och rulla iväg, trots att det bara var knappt fyra veckor sen jag körde sist. Hur klarar man en hel vinter?

Dock så funderar jag starkt på att sälja den, känner att jag vill ha nåt med lite mindre effekt, men vi får se hur det blir, den ligger iaf ute på annons om nån är sugen.

/Mvh Tobbe
hur kan du lägga av redan nu vintern e ju inte här än :va
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top