KTM RECALL! 690 Duke och Duke R 2016

Pazuzu

Captain Howdy
Gick med
18 Mar 2014
Ort
Örebro
Hoj
KTM
Har fått reda på att ena vipparmen (ventilen) är för stor och ska bytas ut till en mindre. KTM Österrike har vetat om detta ett tag men har ännu inte skrivit om det på sin hemsida under "Safety". Fick reda på detta i dag när man kopplade upp hojen då den är inne på service. Vissa -16 har inte detta problemet. Serviceteknikern tyckte detta var konstigt då KTM brukar skicka ut brev med sådan information till sina kunder.

Tydligen kan detta skada motorn om det inte blir åtgärdat så varför är KTM tysta om det? Jeffla stolpskott!

KTM Scandinavia vet inget om detta. Ring till Michael Johansson på KTM som "tar hand" om reklamationer. Han finns på 070-548 50 03 samt michael.johansson@ktm.com. Ring, maila och klaga för detta är fan inte acceptabelt!

Detta är min första KTM. Kommer inte bli en till kan jag ju säga. Skitkvalitet!
 
fick reda på att de va någe knas med batterikabeln på min yamaha via nätet för något år sen och de tog 1-2 månader innan ja fick brevet om att ja ska till verkstad att byta.

håller med om att det är konstigt att inte ktm scandinavia vet om detta men varför du lägger ut hans nr o mail förstår ja inte. kmr ju bara ta längre tid att återkalla alla som har defekta vipparmar om alla med en duke 2016 ska ringa o tjata
 
*/ ?>
Nyheter
Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Back
Top