KTM lc4 640 ojämn gång

Lajon

Leon (The Mad Man)
Gick med
25 May 2004
Ort
Örebro
Hoj
Ducati Monster 750
Hej!

Jag har en lc4 640 -99 och den går lite konstigt, när man kör lite "vildare" så går den jättebra, men om jag ligger på samma varvtal och håller kvar den där, så går den väldigt hackigt. Jag har ett effektsystem på den, och ägaren innan sa att han hade bytt till ett 165munstycke.
vad kan det vara som gör att den går hackigt, tändiställningar, munstycket, får den för mycket soppa?

vore snällt om man kunde få lite tips :)
 
Låter som du ska prova att justera blandskurven lite, den sitter under förgasaren i framkant o kan vara lite svår att komma åt. Du kan antingen lossa förgasaren och vrida den utåt eller ta en kort flat mejsel så kommer du åt den.
 
Min "hackade till" då o då om jag låg o körde i ungefär 80km/h förut.Sen ville den tjyvstanna vid stoppies oxå.Sänkte flottörnivån litegrann så försvann båda problemen.
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top