KTM 990 Adventure

L.Ed

Ny medlem
Gick med
16 Mar 2024
Hoj
KTM 990 Adventure 2011
Har en KTM 990 Adventure 2011 som jag precis gjort en ventiljustering på. När jag ska montera ihop hojen råkar jag dra sönder gängorna i bryggan av aluminium som monteras över kamaxlarna och topplocket ska fästas i.
Jag försöker laga gängorna men när jag sätter in en helicoil uppstår en fin spricka vid gänghålet.

Någon som varit med om något liknande samt har tips på hur jag bäst lagar "bryggan"? Är det svetsning som gäller eller finns det andra lösningar?
Tips på smidesverkstäder som kan detta mottages gärna.

Det går inte att köpa ny då de inte tillverkas längre.

Tacksam för tips!
 

Bifogat

  • 20240316_091728.jpg
    20240316_091728.jpg
    1,001.1 KB · Visningar: 38
  • 20240316_091655.jpg
    20240316_091655.jpg
    896.3 KB · Visningar: 38
  • 20240316_091639.jpg
    20240316_091639.jpg
    1.1 MB · Visningar: 36
Det ser tyvärr illa ut, men jag skulle råda dig att kontakta KTM Boris. Han hänger tyvärr inte längre här på forumet.
 
Överfall bör du nog inte svetsa det slår sig - borrade du med rätt bort när du monterade helicoilen och lyckades spräcka överfallet ?känns som det är mer än en miss om det börjar med gängsallad och slutar med spräckt överfall .
Lösa överfall säljs väl inte dom är bearbetade ihop med toppen .
det är nog ett begagnat topplock du får leta efter
 
Tack för tips. Jag ska kontakta KTM Boris.
 
Håller me om att enklaste är att leta rätt på en begagnad topp.. De går å svetsa överfallet å lägga på material å sen arborra överfall å topp tillsammans..
 
@JPT Tack för svar!
Jag är inte erfaren gällande att meka lite mer avancerat (som ni redan hajat 🤣) så kanske en dum fråga men då det är skruvhål (2st av totalt 4) för topplocket som fallerat (övriga skruvhål 8 st, mot toppen är felfria) behöver toppen ändå plockas av om jag väljer att svetsa?
 
Väljer du att svesta överfallet så lär toppen måste lossas för topp och överfall måste bearbetas tillsammas efter svetsningen.

Dock så tror jag det är billigare att köpa en beggad topp med överfall än att först låta svetsa överfallet och sen arborra om du nu inte har en kompis med en bra mekaniskverkstad, dom som klarar av detta jobb skulle jag tro vill ha ordentligt betalt för jobbet för det är ju inte nåt man bara gör så där i vilket garage som helst.

Jag har haft lite funderingar på att testa nåt liknade på en Husqvarna 350 motor med skuren kam bara för att testa där topp och överfall är skrot i vilket fall som helst.
 
Tack för svar. Det får bli jakt på en beggad topp med överfall.
 
Tack för svar. Det får bli jakt på en beggad topp med överfall.
Ja de är tyvärr enda vägen att gå men jag ororar mig över varaför de blev gängpaj första gången? Drog du åt överfallen över kammarna på fri hand också dvs utan momentnyckel? Att dra kåpan i överfallen utan momennyckel är ok men överfallen mot kammarna måste dras med en bra momentnyckel annars drar man för löst eller hårt och då blir de katastrof med överfallen och kammar, de måste dras till exakt rätt moment.
 
Last edited:
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top