KTM 690 växelproblem

trackx

Ny medlem
Gick med
25 Feb 2017
Ort
Täby
Hoj
KTM 690 SMC-R 2016
Tja, jag har en ktm 699 smc r 2016 som har en tendens att hamna fel mellan växlarna. Det blir som att den hamnar i neutralen men på fel ställe. Oftast mellan 5-6. Nån som vet vad det beror på eller om det är vanligt? Är ny på motorcykelfronten så inte har inte stenkoll på allt.
Med vänlig hälsning
 
Felaktiga frilägen är 90% skit bakom spakarna. Var mer bestämd på foten så löser det sig. Se även till att växelspakens skruv är åtdragen så du inte har något glapp i pedalen.
 
Min 2013 enduro kan hitta frilägen lite varstans.

Man får helt enkelt ta av spetsstrumporna när man växlar och visa vem som bestämmer.
 
Jag säger inte emot Boris, men en dåligt konstruerad låda med stora toleranser borde vara klart bidragande. Suzuki brukar ju få bra betyg på sina lådor, hittar man falska frilägen på de månne? :va
 
690 har haft samma låda sedan den introducerades och den sitter i allt från 690 Rally för Paris Dakar till Duken. Det är en racelåda som är byggd för att tåla massor av misshandel utan att böja en växelgaffel eller spotta ur sig dreven. Priset för det är att man inte får silkeslen ballerinagänsla ala japansk sporthoj.
 
Hur står sig en låda a la KTM typ mot en banracinghoj när det gäller hur mycket stryk lådan får? Tänkte lite på skillnaden i effekt.
 
Okej, tack för alla svar! Hade en misstanke på att det var jag själv som var problemet, men ville bara va säker på att det inte va nåt problem med hojen
 
Okej, tack för alla svar! Hade en misstanke på att det var jag själv som var problemet, men ville bara va säker på att det inte va nåt problem med hojen

Hade själv en 690 duke 2012. Mitt tips är att vinkla ned växelpeten några grader, då det är sånt jäkla långt slag upp till nästa. Hjälpte mig att träffa nästa växel bättre.
 
Fick i neutral mellan 6-5 växel men då var det mitt fel stog upp körde på 6 växeln, märkte inte att vänsterfoten tryckt ner växelpedalen med ett lätt tryck så jag undrade vad som hände då motorn började varva, insåg snabbt att jag vinklat foten neråt fått tryck på växelspaken har en KTM 690 enduro r års modell 11.
 
*/ ?>
Nyheter
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Back
Top