Ktm 620 -eftervarvar lite

TomK skrev:
Burkigt är bara förnamnet! Bäst att låta ljuddämparen vara och istället köpa sig ett helsystem när man känner att det är dags för mer pulver och annat ljud. Först då märks det skillnad i effekt och vrid.

Högre tomgång är förresten ganska trevligt att ha vid banåkning. Jag ställer numera upp tomgången en bra bit, för att få jämnare drag genom hårnålskurvorna. Blir så mycket av/på annars. Men inget att rekommendera för stadstrafik.

Håller med !!!

Putte undrade varför jag hade så hög tomgång oxå...precis över 2000rpm...... enda anledning är ju (för mig) att om man bromsar stopp in i en böj å motorn lägger av då sladdar man liiiiiiiiite väl brett...... har aldrig tänk på det där med farten i kurvorna, men jag e ju inte så snabb :(
 
Nyheter
Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Back
Top