KTM 525 sx-f -04 ljusspole

Finnicken

Ny medlem
Gick med
26 Oct 2012
Ort
Enånger
Hoj
Ingen just nu
Hallå!

Denna fråga har säkert kommit upp flera gånger men jag har sökt över allt och hittar inte det direkta svaret jag vill ha.

Fick tag på en 525sx som slumpades bort. Åker i skogen och en bit efter väg mellan skogarna så mitt problem är att ja vill ha lyse.

Hittade nån tråd om att det kunna finnas en gul kabel från statorn som hängde löst men det gjorde det inte..

Så min fundering är om det går att ta stator från EXC eller om det finns en som passar bolt-on på min hoj? ????

Tacksam för svar!
 
Du behöver statorn, svänghjulet och kåpan från en EXC. Samt en laddregulator och gärna ett batteri (lipo att lägga i luftburken).

Det finns en stator som användes när man eftermonterade elstart på SX som gav 35w, tillräckligt för LED belysning om man vill. De är dock påtagligt ovanliga beg och kostar svin nya. Det går att linda om en SX stator så att den efterliknar denna, vet dock inte vem som lindar om statorer längre.
 
Nyheter
MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Back
Top