KTM 1290 Super Duke R

Ja det tror jag nog kommer bli svårt att få dom att släppa det systemet. Jag hade gärna sett ett shorty som slutar framför bakhjulet. Borde ju få plats då det sitter en fet catalysator där annars.

Men jävligt nära prototypen i utseende i övrigt med allt godis på. T.o.m. så att de har fixat en sån där racesadel som på prototypen. Själv skulle jag nog hellre vilja ha den andra powerpartssadeln.

ktm_s6_1290sdr_KTM_SD1290_Wallpaper_Still_Race_RZ.jpg
 
Last edited:
Grym hoj! Men framkåpan är för spetsig och utdragen för min smak, skulle satt dit en framkåpa som liknar en nummerskylt och minimal instrumentering istället. Kort och kompakt ska det vara :)
 
Den gråa färgsättning som släpptes igår är sjukt nice tycker jag! Men antar att den är full med saker från powerpartsavdelningen? Dekaler, skärm, sadel osv. Undrar vad kalaset går på ! Är nog beredd att sälja sommarbilen för ett ex.
 
Den som är här sist på bilden är så porrig ;) Bara haft prototypröret sen hade saken varit klar ;) Tycker min full matade SMC-R börjar kännas trött. Måste prova när där kommer ut i demoex. För de som har släpps innan är så fula, med sporthoj framskärmen ej i kolfiber, avgaset m,m.
Full matat ska det vara sen helst en PC5 och bänkkörning så den har typ 200hk sen är herr Micke nöjd ;) :D
 
Undrar vars dom sätter priset i Sverige. Förhoppningsvis runt 130-140.

Bara börja ringa runt till handlare då.

Nån som vill köpa en RC8R?
 
Last edited:
Helt sjukt att den ska prestera 0-200km/h på 7,2s. Enl det jag googlade fram, gör en B-king 0-200km/h på 8,1s och Hayabusan samma sprint på 7,6s. Man kommer ju se ut som en orangutang efter en fullgasrepa från stillastående på denna best. :rofl

HHAHA fyfan jag ska ha blöja på mig när jag testar den 1290'n första gången, heeeelt sjuk prestanda :banana:yoparty
 
Nä fy fan... måste ju bara ha en!
Gå och lägg Dig! Du vet vad jag sagt... ;)

Edit - om Du inte jobbar. Då är Du så god att hålla Dig vaken. Och komma ihåg vad jag sagt...
 
Last edited:
Priced at €17,599 in Europe (not pricing is available in the USA yet), the 2014 KTM 1290 Super Duke R is a hell of a lot of money for a naked bike. For that amount we feel that KTM should have thrown in some carbon bits and a better race-ABS system.
:näsblod huh om detta stämmer ..
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top