KTM-återförsäljare och köpa begagnat

Molotch

Ny medlem
Gick med
16 Mar 2015
Ort
Stockholm
Hoj
KTM 690 SMC-R 2015
Ny på forumet så jag hoppas jag inte missat någon regel. Tänkte i alla fall börja köra hoj nu i vår och har nästan helt säkert bestämt mig för en KTM 690 SMC.

Funderar på att köpa en ny KTM 690 SMC och köper gärna av någon med bra renomé i Stockholmsområdet som också har en märkesverkstad (det kanske alla återförsäljare har?), några tips?

Funderar eventuellt på att köpa en begagnad årsmodell 2014 istället. Kan man få den besiktad vid en märkesverkstad så man inte köper grisen i säcken?
 
Tja Lelles i Uppsala har ju sin KTM-shop, de kan du ju höra med. De har ju definitivt ett stort utbud av både annat och KTM, dock så har jag haft vänner som haft mycket problem med dem också, känns inte som den bästa firman att ha å göra med om nått blir fel (vad jag såg i det fallet iaf, herregud vad de tjafsade).
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top