krockade lite lätt

snigelracing

bränner karringar med piporna!!!
Gick med
4 Jun 2006
Ort
balltorp
Hoj
r1
krockade förut med en bil. var ute å gled på e6 när jag kom i kapp en kö som rörde sig i typ 30 (70 väg) kö så långt ögat kunde se.. körd om 2 bilar som snällt gick till kanten, hade precis kommit om den andra bilen när främförvarande bil svänger vänster. körde typ i 50 men han knappt reagera mer än en lätt panikbromsning och cykeln tippar och jag flyger in i sidan på bilen. är snabbt på benen och rullar in cykeln till kanten och börjar prata med den vänstersvängande. inga vittnen stannar utan alla åker vidare. vems fel kan detta vara? säkert mitt! men har ju hört att man inte får svänga vänster på 70 väg när de är mer än 1 bil bakom eller nått sånt eller när bakomvarande har påbörjat en omkörning.
 
snigelracing skrev:
2212588 krockade förut med en bil. var ute å gled på e6 när jag kom i kapp en kö som rörde sig i typ 30 (70 väg) kö så långt ögat kunde se.. körd om 2 bilar som snällt gick till kanten, hade precis kommit om den andra bilen när främförvarande bil svänger vänster. körde typ i 50 men han knappt reagera mer än en lätt panikbromsning och cykeln tippar och jag flyger in i sidan på bilen. är snabbt på benen och rullar in cykeln till kanten och börjar prata med den vänstersvängande. inga vittnen stannar utan alla åker vidare. vems fel kan detta vara? säkert mitt! men har ju hört att man inte får svänga vänster på 70 väg när de är mer än 1 bil bakom eller nått sånt eller när bakomvarande har påbörjat en omkörning.

Signalerade bilen som svängde? vanligtvis brukar det vara den bakomvarandes fel vid en krock :(
 
Den som svänger VÄNSTER skall ha uppsikt att INGEN håller på att köra om.
Dessutom skall signal ges i god tid


Moa, inte ditt fel!!!


.../Yoshi
 
Yoshi_gixxeRR skrev:
2212614 Den som svänger VÄNSTER skall ha uppsikt att INGEN håller på att köra om.
Dessutom skall signal ges i god tid


Moa, inte ditt fel!!!


.../Yoshi

Hehe man kan också se det så här:
Man får inte köra om ett fordon på vänster sida som tydligt signalerar och visar att det ska svänga åt vänster.
 
Dödsynd att köra om i korsningar...

...trist att säga, men du hade dålig koll på framförvarande, å han såg dig förmodligen inte heller...

Varför köra om när det finns en möjlighet att framförvarande utan förvaning kan svänga vänster in på en gata, avtagsväg...

Ser detta otaliga gånger varje vecka..bilister är inte alltid uppmärksamma.

Använd insidan på skallen så slipper du liknande upplevelser...tur att du hade tur.
Många har dött av liknande olyckor.
 
jörgenzx6r skrev:
2223439 kollade i några pärmar på trafikskolan. alltid den som svänger vänster som är skyldig

Vid möteskrock huh. om den som ska svänga vänster blinkar vänster för att svänga ska man ju inte köra om.

@trådskaparen: Tur i oturen att det inte blev värre.
 
Hörde nått om att det varit uppe i rättegång och då fick det följande dom: På 70+ väg så är det bakomvarande som gjort fel och på 50- är det den som svänger. Vad jag hörde så är det de dommarna som försäkringsbolagen hänvisar till. Men det kan nog vara olika från fall till fall, och bolag till bolag... Kanske värt att pröva ändå. Det är ju försäkringsbolaget som bestämmer i slutändan..
 
Observera att trafiklagen säger en sak & försäkringsbolagen följer det som gagnar dom!! (Dvs de hittar på egna ansvars-regler)
Exempel är rondeller, där kan du vara vållande enligt FB men inte enligt polisen :3freak
Så en rondell skall man inte köra in i (och krocka) om det finns andra trafikanter där, för då förlorar du till 100% :rolleyes:
 
Man får inte köra om straxt före eller i korsningar... !!! Om det nu var så.. så var det du som gjorde fel..
 
Jag smällde själv med vänstersvängande bil på 50-sträcka (pundarkärring) men enligt alla instanser som kikat på mitt fall så var det den svängande bilens fel.
 
jag jobbar som bilplåtslagare,o vi har hand om mycket försäkringsärenden, det e till 95% den som svänger vänster (i alla fall på landsväg) som åker på detta. man ska inte korsa vägbanan på landsväg alls!
om inte något vittne kan säga att du till exempel höll på tok för hög hastighet vilket du nu inte gjorde.. men ja du förstår va jag menar.
den svängandes partens fel, absolut!!!!
 
Blue_F skrev:
2223491 Hörde nått om att det varit uppe i rättegång och då fick det följande dom: På 70+ väg så är det bakomvarande som gjort fel och på 50- är det den som svänger. Vad jag hörde så är det de dommarna som försäkringsbolagen hänvisar till. Men det kan nog vara olika från fall till fall, och bolag till bolag... Kanske värt att pröva ändå. Det är ju försäkringsbolaget som bestämmer i slutändan..


de kan inte vara så att du förväxlade 50väg och 70väg nu?
 
snigelracing skrev:
2212588 krockade förut med en bil. var ute å gled på e6 när jag kom i kapp en kö som rörde sig i typ 30 (70 väg) kö så långt ögat kunde se.. körd om 2 bilar som snällt gick till kanten, hade precis kommit om den andra bilen när främförvarande bil svänger vänster. körde typ i 50 men han knappt reagera mer än en lätt panikbromsning och cykeln tippar och jag flyger in i sidan på bilen. är snabbt på benen och rullar in cykeln till kanten och börjar prata med den vänstersvängande. inga vittnen stannar utan alla åker vidare. vems fel kan detta vara? säkert mitt! men har ju hört att man inte får svänga vänster på 70 väg när de är mer än 1 bil bakom eller nått sånt eller när bakomvarande har påbörjat en omkörning.


Det jag fått lära mig är att den som _korsar_ din fil alltid har väjningsplikt. Den regeln funkar i alla situationer oavsett om man möter varandra och skall svänga, eller byta fil etc. Den gången det inte gäller är om det finns skyltar som säger annat tex fyrvägsstopp.
 
Den som svänger, byter fil, backar, kör på bakifrån är skyldig.

Han svängde ju in i dig. Solklart inte ditt fel.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top