Krocka med fågel

jag krocka med en fiskmås i 80 iförd en sweatshirt. det kändes kan jag lova. som å bli sparkad i brösten.
 
Har lyckats träffa två på en vecka... :4skrika Faan vad rädd man blir. Trutarna är rätt stora när dom träffar en i bröstkorgen. Tur det inte gick fort vid det mötet. :3freak
 
Man blir fasen rätt rädd när det väl händer. En duva hoppade upp från vägrenen rakt i brösten på mig. Körde i ung 80 och det kändes som ett medium knytnävsslag.
 
En kille här uppe krockade med en tjäder, rätt i bröstet. Hojen fortsatte utan förare... Pajade några revben. Jävligt manligt om man tänker efter!
 
Lurch skrev:
En kille här uppe krockade med en tjäder, rätt i bröstet. Hojen fortsatte utan förare... Pajade några revben. Jävligt manligt om man tänker efter!

...hojen drar vidare in i en stolpe och så blir det skador. Hur räknar man såna här olyckshändelser när det gäller försäkringen? Kallas det för vagnskada, kan det väl inte göra, va?

:confused:
 
Man får helt enkelt köra fortare så det uppstår en skyddande shockvåg runt hojen. Allt som shockvågen träffar studsar bort från hojen.
 

Bifogat

  • bullet.jpg
    bullet.jpg
    19.8 KB · Visningar: 146
Krockade med en gråsparv i ca 100, men den träffade vänster blinkers fram kändes inte alls :)
Roliga var att den satt kvar runt blinkersen sen när jag kom fram efter ca 2 mil :yoparty
 
pidda skrev:
Man får helt enkelt köra fortare så det uppstår en skyddande shockvåg runt hojen. Allt som shockvågen träffar studsar bort från hojen.

gevärskula... norma? diamondline 6,5 * 55?

850m/s... ?

Edit: har tuchat en mås... duckade å vek undan huvet, så den träffa typ bakhuvet lite löst, den krachade men flög sedan iväg, ja klarade mig med högre puls som följd...

rådjur är destovärre, men även det går att klara om man prickar dom rätt. :fakta
 
Jag skallade en tjäder när jag åkte skoter i vintras.. :hihi

Tur det inte gick tokfort för då hade jag väl brutit nacken eller nått.. :gnissla
 
Så här kan det se ut när man tar en SVINDYR Aprilia mille Nera och skrämmer fåglar med....

bird2s.jpg


bird1s.jpg
 
Shiiit!! :skrämd
Hur fort gick det när det där hände?!

Hade du fått den på visiret törs man ju knappt tänka vad som skulle hänt.
 
RSV_R skrev:
Så här kan det se ut när man tar en SVINDYR Aprilia mille Nera och skrämmer fåglar med....

bird2s.jpg


bird1s.jpg
:rofl kan inte låta bli.. fy va kul dedär...
har själv träffat en fågel i 90 den kom på axeln. Kändes som en knytnäve :3freak
 
Grymma bilder rsv_r :jäs

En kompis splattade en småfågel på gaffelbenet en gång, han som satt bak fick maginnehållet på handen. Fåglen satt fast mellan ramen och kåpan, eller ja... Det som fanns kvar :lol
 
Lam-Kaka skrev:
272km/h om du frågar på bilden på hojen.
jag tog en liten fladdermus eller en jääävligt stor insekt i går på nyckelbenet, borde vart en fladdermus eftersom den inte kändes så liten och tung som insekter är, den kändes lätt men det gjorde väldigt ont ändå.
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top